Živly v čínskej astrológii – oheň, voda, zem, drevo a kov

Východná filozofia učí, že pomocou harmónie piatich živlov si môžete vytvoriť harmóniu a spokojnosť v celom živote. Tak neváhajte – zoznámte sa s nimi a naučte sa ich používať!

Nie je živel ako živel

Východná filozofia a čínska astrológia pracujú so systémom piatich živlov. Nie sú to rovnaké živly, ktoré poznáme z našej západnej astrológie a ezoteriky, teda oheň voda, zem a vzduch. Ezoterickí majstri ďalekého východu totiž poznajú živlov rovno päť! S ich pomocou je možné porozumieť tokom nehmotných energií a usmerniť ich tak, aby ste dosiahli šťastie a spokojnosť vo svojom živote, v domove, vzťahoch aj v práci. Skúsite to s nami?

Ako to funguje?

Päť východných živlov, to je oheň, voda, zem, drevo a kov.Tieto živly sú navzájom prepojené a vzájomne sa ovplyvňujú podľa presne daných pravidiel. Pozorovaním nehmotných energií odhalili čínski filozofi zákonitosti rovnováhy živlov, ktoré môžete použiť na vylepšenie svojho života, na navodenie pocitu harmónie a dokonca sa používajú aj vo východnej medicíne.
Vďaka znalosti ich vlastností a vzájomných vzťahov môžete niektorý živel podporiť, keď vám v živote chýba, alebo ho naopak potlačiť, ak prebýva. To sa dá urobiť v domácnosti, vo výbere jedla alebo oblečenia, v liečiteľstve a v mnohých ďalších veciach. Znie to možno zložito, ale je to až geniálne jednoduché a veľmi užitočné. Poďte sa teda spolu s nami zoznámiť s piatimi živlami východnej filozofie, prezradíme vám, ako fungujú!

Cyklus podpory a ničenia

Čínske živly sa kreslia do schémy, ktorá má podobu päťcípej hviezdy. V každom cípe je znázornený jeden zo živlov a medzi nimi sú v rôznych smeroch šípky, ktoré vyjadrujú ich vzájomné vzťahy. Tie môžu byť dvoch základných typov – podporujúce (tvorivý) alebo ničiace. Napríklad voda podporuje drevo, pretože stromy rastú vďaka zalievaniu. Drevo potom tvorí oheň a oheň tvorí zemou (popol). Kov ničí drevo (kovová sekera vyrúba strom) a drevo zas ničí krajinu (vyčerpá z nej živiny svojim rastom). Voda ničí oheň a oheň pre zmenu zas ničí kov (roztaví ho).
Ako vidíte, vzťahy medzi živlami sa dajú pekne odvodiť od vzťahov ich predobrazov v prírode. Živel je však niečo viac než čo doslovne znamená jeho meno. Je to energia, zvláštna sila, ktorá sa vyznačuje určitými vlastnosťami. Priniesť si domov napríklad energiu dreva teda znamená podporiť optimizmus a energiu rastu – nie doniesť si z lesa drevo na vykurovanie!

Aké sú teda jednotlivé živly a čím môžu obohatiť náš život?

Drevo
Živel dreva predstavuje rast, rozširovanie, priebojnosť, vitalitu a motiváciu. Jeho energia je jangová, teda aktívna a „mužská“. Živel dreva je podobný rastúcemu stromu, ktorý naberá na sile a prekypuje životnú energiu. Drevo je živlom mladosti a nových začiatkov. K živlu dreva sa vzťahuje zelená farba, ročné obdobie jar a kyslá chuť.
Pokiaľ máte vo svojom živote nedostatok energie dreva, prejavuje sa to nedostatkom motivácie, nečinností a nechutí púšťať sa do nových vecí. Liekom na nedostatok živlu dreva je pridať do svojho života veci, ktoré zodpovedajú energii dreva, teda napríklad predmety v zelenej farbe alebo v moderných tvaroch. Energiu dreva však nepriamo podporíte aj vtedy, keď pridáte element vody, ktorá ho živí – o vlastnostiach vodného živlu bude reč neskôr.
Prebytok energie dreva naopak prináša pocity hnevu, pretlak energie a podráždenosť. Na utlmenie energie dreva a nadbytku tejto rozpínavej a tvorivej energie je vhodné pridať prvok kovu, ktorý drevo ničí.

Oheň
Ohnivý živel predstavuje silu, vášeň a dynamiku. Jeho energia je rovnako ako v prípade dreva jangová. Oheň prináša aktivitu, bojovnosť, zápal, radosť a nadšenie. Týmito vlastnosťami sa podobá skutočnému ohňu, ktorý prináša teplo a povzbudenie, ale pokiaľ je ho nadbytok, môže naopak škodiť. Ohňu patrí ročné obdobie leto, červená farba a horká chuť.
Prebytok energie ohňa sa prejavuje agresivitou, netrpezlivosťou, ale aj pocitmi nenávisti. Skrátka záležitosťami, ktoré sú vskutku ohnivé a horúce. Naopak, jeho nedostatok poznáte podľa toho, že vám vo veciach ktoré robíte chýba vášeň a nadšenie. Pokiaľ sa cítite skleslo alebo dokonca v depresii, ak vám chýba sebavedomie, životná sila a komunikatívnosť, potom potrebujete viac ohňa.
Ohnivú energiu podporíte nielen použitím červených odtieňov a ostrých výrazných tvarov, ale aj keď pridáte živel dreva, pretože drevo živí oheň. Naopak, pokiaľ cítite, že vám ohňa prebýva, vyriešite to pridaním prvku vody, ktorá prílišný oheň uhasí alebo udrží v primeraných medziach.

Krajina
Čínsky živel zeme je živlom plným pohody, útulnosti a pocitu domova. Je to živel, ktorý harmonizuje a prináša pocit pevnej pôdy pod nohami, zázemie, nájdenie stredu. Jeho energia je rovnováhou aktívneho jangu a pasívneho jinu. Živel krajiny súvisí so zberom úrody v našich životoch a tiež s pevnými a stabilnými základmi, na ktorých všetko stojí. K zemskému živlu sa vzťahuje ročné obdobie neskoré leto, žltá farba a sladká chuť.
Ak vám chýba živel zeme, prejaví sa to ako chýbajúci oporný bod, harmónia a istoty v živote. Dobrá správa je, že na vytvorenie tohto pocitu často stačí obklopiť sa vecami, ktoré energiu zeme symbolizujú – to znamená veľa žltých a hnedých odtieňov a rôznych drobností a detailov, ktoré vytvárajú útulnú a príjemnú atmosféru. Pomáha tiež pridanie živlu ohňa, ktorý podľa teórie piatich elementov krajinu živí.
Aj energie zeme však možno mať nadbytok. Prejavuje sa to ako prílišná zodpovednosť, nadmerné ochraniteľské sklony a nepokoj. V tom prípade vám pomôže živel dreva, ktorý krajinu ničí.

Kov
Pre živel kovu je typická strohosť, pevnosť a čistota. Tento živel má pasívnu „ženskú“ energiu jin, ktorá sa v prípade kovu prejavuje ako sťahujúci a zjednodušujúci princíp. V živle kovu je niečo tvrdé a prísne, podobne ako v skutočnom kove. Kov prináša poriadok, koncentráciu a sústredenie a chaos proti nemu nemá žiadnu šancu. K živlu kovu patrí ročné obdobie jeseň, biela farba a ostrá chuť – ako nôž!
Živel kovu nám prináša odhodlanie, odvahu, vytrvalosť a dobrú organizáciu. Ak vám tieto vlastnosti v živote chýbajú, najskôr potrebujete energiu kovu podporiť. Znamená to používať veľa bielej farby, staviť na jednoduché, čisté a minimalistické tvary a zbaviť sa všetkých nepotrebných zbytočností. Inou možnosťou ako podporiť kov je pridať prvky zeme, pretože krajina živí kov. Nadbytok kovu sa prejavuje v podobe smútku, ktorý z prázdnoty a jednoduchosti tohto živlu pramení. Ak je to váš problém, potom potrebujete do svojho života pridať prvok ohňa, ktorý energiu kovu obmedzí.

Voda
Vodný živel je oázou pokoja, odpočinku a jemnosti. Je to, ako inak, živel s jinovou „ženskou“ energiou a medzi vlastnosti, ktoré nám prináša, patrí vľúdnosť, prispôsobenie sa, upokojenie a rozjímanie. Voda prináša obnovu a pomáha nám spomaliť hektické tempo života. Svojím pokojom, ale zároveň aj netušenými hlbinami múdrosti a intuície, ktorá také upokojenie môže priniesť, sa tento živel podobá skutočnej vode, ktorá sa stala jeho prírodným predobrazom. K živlu vody patrí ročné obdobie zima, modrá alebo čierna farba a slaná chuť – ako more…
Nedostatok živlu vody sa prejavuje nedostatkom možností si oddýchnuť, stíšiť svoju myseľ, ponoriť sa do svojho vnútra. Ak ste stále v strese, chýba vám živel vody. V dnešnej dobe celkom častý jav, nemyslíte? Energiu vody podporíte modrými odtieňmi alebo doplnkami v temne čiernej, nepostrádateľné sú mäkké materiály a oblé tvary. Vodu podporíte aj vďaka využitiu elementu kovu, ktorý podľa teórie piatich živlov vodu živí.
Nadbytok energie vody sa naopak prejavuje ako pocity strachu – prehnaného, ​​neopodstatneného, ​​zbytočného. Ako sa ich zbaviť? Pridajte do svojho života prvok zeme, ktorý funguje ako vodné zábrany na vodné záplavy.

Ako so živly pracovať?

Päť čínskych živlov vám môže pomôcť takmer vo všetkých oblastiach vášho života, keď sa naučíte ich používať a uvedomíte si, ktorý z nich vám práve teraz chýba a ktorého máte nadbytok. Podľa toho sa potom môžete obklopiť farbami a tvarmi, ktoré podporia presne tie energie, ktoré práve teraz najviac potrebujete.
Päť čínskych elementov vám skvele pomôže napríklad pri zariaďovaní domu alebo pracoviska, tak aby ste sa tam vždy cítili skvele. Napríklad v spálni by mala prevládať energia vody, ktorá vám prinesie odpočinok a uvoľnenie. Správne naladenie na prácu zas získate vďaka energiám dreva a ohňa – závisí, čoho sa vaša práca týka, drevo praje kreativite s oheň zas schopnosti presadiť sa. Poriadok a prehľadnosť vykúzlite vďaka energii kovu a živel zeme zas naopak vytvorí útulnú atmosféru plnú pohody. Použitie čínskych živlov je jednou z nevyhnutných súčastí umenia feng šuej, ktorého cieľom je vytvoriť prostredníctvom správneho zariadenia interiérov a vďaka usmerneniu prúdenia energiu harmóniu v ľudskom živote.

Oheň, vodu, drevo, kov a krajinu nájdeme aj v čínskom horoskope. Okrem dvanástich znamení sa v ňom strieda ešte týchto päť živlov, ktoré sa navzájom kombinujú a spoločne vytvára šesťdesiatročný cyklus. Ak ste sa narodili napríklad v roku Hada, je to základná charakteristika vašej povahy. Ešte presnejší obrázok o povahe človeka však prináša zistenie, či išlo o rok Vodného Hada, Ohnivého Hada alebo napríklad Zemského Hada. Každý z nich je totiž málinko iný, jeho energia je odlišná. Čínsky horoskop vám pomôže zistiť, aký je váš osobný živel, ktorý vládol v roku vášho narodenia, ďalej na vás pôsobí vo vašom živote a ovplyvňuje vaše správanie.
Dôležité uplatnenie má systém živlov aj v tradičnej východnej medicíne. Lekári a liečitelia východnej tradície zisťujú, akého živlu má pacient nedostatok alebo nadbytok. Tento prístup im umožní zostaviť vhodnú diétu z potravín, prináležiacich tým správnym živlom, ktorá môže mnohokrát nahradiť aj lieky a obídu sa tak bez zbytočnej chémie.

Čínske živly sú skrátka všade okolo nás. Stačí len preniknúť do tajov ich pôsobenia a budú pôsobiť takmer zázračne!