
Jarné rituály sú populárne a poznáme ich všetci. Čo však máme urobiť v zime, keď nie sú žiadne čerstvé bylinky plnej sily na dosah? Máte veľa možností, nenechajte sa zastrašiť covidovou dobou!
Dôvody sa vyčistiť by boli, a aké! Po prvé máme pred sebou Vianoce plné dobrôt a tiež duchovných zážitkov, na ktoré by sme mali byť vyčistení. Alebo po Novom roku, budeme mať všetko úspešne za sebou a budeme potrebovať sa po tých hodoch trochu prečistiť a začať nový rok s jasnou mysľou.
Pôst
Adventný pôst, štyri nedele pred Vianocami, už sa u nás striktne nedrží, ale napriek tomu dával a stále dáva veľký zmysel. Postiť sa neznamená trpieť hladom. Ale, ako hovoril klasik kardinál Miloslav Vlk, nenechať sa ovládať neobmedzenou hojnosťou, naopak byť toho pánom. A i doktori dodávajú – vynechať sladkosti, alkohol a tučné mäso. Potom budeme na Vianoce s blízkymi pripravení, oceníme nielen odopieranie dobrôt, ale tiež si sviatky duchovne prežijeme, pretože naša myseľ bude prečistená rovnako ako telo. Po Novom roku je potom celkom v dohľade štyridsaťdňový pôst, ktorý nasleduje po výdatnom Fašiangu a pred Veľkou nocou. Zásady oboch pôstov sú rovnaké – jedzte pravidelne, nemajte hlad, dajte si sladkovodné a morské ryby, zeleninu, strukoviny, ryžu, prípadne hydinu a nejedzte vyprážané – a hlavne si dajte pokoj aj od ostatných závislostí, záleží na tom, v čom kto lieta – či už sú to sociálne siete, váľanie sa u TV alebo cigarety. Cieľom je totiž aj duševný reštart – a ten sa bez reštartu tela nepodarí.
Bylinky
Čistite sa! Čerstvé byliny teraz už nikde nenájdete, ale buď ste si ich nazbierali v lete, alebo zájdite do lekárne či drogérie. Bylinné čaje pite 3x denne, a po zhruba troch nedeliach vystriedajte byliny. Skvelú službu vám preukáže žihľava, ktorá odvodňuje a môžeme ju miešať so šípkami. V hre je mäta, medovka, púpava, levanduľa i rozmarín. Tiež pamajorán a harmanček sú veľmi čistiace. Nie je ani tak dôležité, aká bylina, ale či ju budete užívať pravidelne a dlhodobo a či nebudete zároveň užívať veľa “jedov”, ktoré jej účinok môžu negovať.
Sauna
Sauna je užitočná v každom období, ale v tomto zimnom zvlášť. Pokiaľ si natrháte brezové alebo dubové vetvičky a trochu sa s nimi vyšibete, odovzdajú vám svojou osobitú silu. Môžu byť aj zmotané do korbáča, rozhodne sa po vás ale nechce žiadny masochizmus, len sa príjemne prekrviť. Ak potom máte možnosť vybehnúť do prírody – ponoriť sa na záhrade do kade s vodou alebo do snehu, potom je toto najlepšie, čo pre seba môžete pravidelne robiť.
Rýchle prechádzky
Vydýchať sa v lese v mrazivom vzduchu a prekrviť sa pohybom je veľmi užitočná aktivita. Môže poslúžiť rovnako dobre ako sauna. Prekysličíte sa do poslednej vlásočnice a povzbudíte svoju imunitu. Zadýchajte sa, ale neprepínajte! Voľte si také tempo, aby to bolo pre vás príjemné, ale nesípalo vám v hrdle. Pri prechode do tepla sa snažte o postupné teplotné prechody, nie zlomové extrémy.
Meditujte s výhľadom do prírody
Či už hľadíte z okna domu alebo z vyhliadky na skale, či sa nachádzate v lese, kde mlčiace stromy stiahli svoju miazgu do koreňov a len občas ticho spadne na zem kus snehu či šiška, či už ste u zamrznutého potoka, kde pod hladinou voda stále prúdi alebo v kvapľovej jaskyni, či snáď hľadíte na hviezdne nebo – vnímajte pokoj a silu prírody. Teraz spí, zdá sa neživá, ale koľko života sa v nej skrýva! Ona nepochybuje o svojom jarnom znovuoživení. Rovnaké je to s nami! Aj pri únave alebo chorobe v nás koluje život, je to hotová energetická bomba, ktorú sme dostali pri našom narodení. Život je najväčší dar a my, každý z nás, sme boli vyvolení, aby sme ho mali a užívali. V tom pokoji je sila. Vezmite si ju!
Objímajte sa!
V ľudskom objatí a pohladení je obrovské energetické posolstvo, ak je konané z lásky. Ak ste túliace sa typy, máte výhodu. Môžete vyvolávať synergickú reakciu u svojich blízkych. Pohlaďte starých rodičov, objímte deti, zaspávajte v objatí s partnerom. Čím viac láskyplných dotykov, tým lepšie. A než vyrazíte ráno do práce, pohlaďte pred zrkadlom i sami seba a povedzte si: “Si fajn dievča, fajn chalan, zaslúžiš si lásku.“