Zažeňte jesenné chmúry

Dni sa nezadržateľne krátia a slnečných lúčov ubúda, napriek tomu má ale v sebe jeseň čosi magické, energiu, ktorú môžeme využiť pre seba. Tak odhoďte predsudky a nalaďte sa na jeseň!

Farby vládnu

Jeseňou vládnu farby. Stačí len vyjsť von a pestrofarebné lístie vám bude lemovať cestu, či už na stromoch, poletujúce vzduchom, alebo vytvárajúce na chodníkoch farebnú mozaiku. Zabudnite v tomto období na chladné tóny a obklopte sa teplými farbami jesene. Ak máte v šatníku čokoľvek v hnedej, žltohnedej, oranžovej alebo červenej, to sú ideálne farby, ktoré vám pomôžu rezonovať s jesenným obdobím. Sú to farby, ktoré v sebenesú teplo. Umožní vám cítiť sa teplejšie aj v chladnejších ranách a večeroch, rovnako ako povzbudí vašu náladu.

Podobnou paletou farieb by ste sa mali obklopiť aj doma alebo v práci. K jesennej výzdobe patria temne hnedé gaštany, výrazné oranžové tekvice, červené jabĺčka alebo veselí lietajúci draci. Aj keď sa to nezdá, už samotný pohľad na farby ovplyvní vašu psychiku a nielen ju. Červená farba patrí základnej čakre a je spojená s energiou, oranžová a žltá zase súvisia s oblasťou trávenia, pohlavných orgánov a tiež s nervami. Umožní vám teda dodať telu energiu a zároveň pôsobí proti stresu.

Autosugescia má svoju moc

Nepodceňujte ani moc autosugescie, ak ste navyknutí zakaždým s jeseňou upadnúť po lete do jesennej depresie, potom niet divu, že s prvým farebným lístím cítite skôr smútok ako na obdiv k farebnému predstaveniu, ktoré si pre vás príroda ku koncu roka nachystala. Pozorujte pozorne svoje myšlienky počas dneška, čo sa vám naháňa hlavou? Nie sú to skutočne iba predsudky, zažité stereotypy dané starou poéziou, filmami alebo aj len tým, že jeseň nemá rád niekto z vašej rodiny či vášho okolia?

Skúste si na chvíľu sadnúť a nájsť si na jeseň niečo pozitívne. Potom sa môžete pozrieť na to, čo vás na jesene štve a vedľa si skúsiť napísať, ako sa s daným vysporiadať. Napríklad – je skoro tma. Negatívna afirmácia – je to na nič, nedá sa nič robiť. Pozitívna afirmácia – aspoň si urobím pekný večer doma a rozmaznám sa.

Vezmite jeseň ako čas, ktorý môžete venovať sami sebe, ukradnúť si na prechádzkach do zásoby čo najviac slnečných lúčov, a potom tráviť príjemné večery doma, tým, na čo ste v lete rozhodne čas nemali, ale lákalo vás to.

Magická jeseň

Mágia je s jeseňou neodmysliteľne spojená. Nie je to len tým, že sa oslavuje dnes obľúbený americký sviatok Halloween, ale už naši pohanskí predkovia v tejto dobe slávili Samhain. Verilo sa, že noc v predvečer všetkých svätých – teda prvého novembra má svoju magickú moc a magické sily sa násobia. Tiež sa v tej chvíli miešajú jednotlivé svety a na zem sa teda dostávajú aj duchovia.

Magickým dňom je taktiež jesenná rovnodennosť, ktorá nastáva obvykle 23. septembra (tento rok bude tiež 23. septembra v 8:50 ráno). Ide o okamih absolútnej harmónii, kedy je rovnako dlhá noc a rovnako dlhý deň. Čarodejnice predtým túto chvíľu oslavovali magickým sabatom, kedy sa vedeli napojiť na jedinečnú silu okolitej prírody a rezonovať s ňou.

Jeseň ale môžeme využiť aj na štúdium starých náuk. Venovať sa môžeme vešteniu, rozvoju mimo zmyslového vnímania, poznávania bylín a ich liečivých účinkov, alebo napríklad poznávaniu účinkov jednotlivých stromov a kontaktu s nimi.

Harmónia pohybu a odpočinku

Jesenné energie sú vyvážené. Slnečné lúče pozývajú k aktivite, zatiaľ čo predlžujúce sa noci na odpočinok. Nemalo by nám teda chýbať ani jedno. Mali by sme aktívne vyrážať do prírody. Môžeme zbierať huby, česať jesenné ovocie alebo si vyrobiť vlastného draka z papiera a pri jeho púšťaní si niečo priať.

Rovnako by sme mali venovať čas odpočinku. Môžeme sa dopriať dlhý relaxačný kúpeľ s bylinkami, pohrať sa s aromaterapiou a prevoňať si náš príbytok liečivými vôňami alebo sa naučiť napríklad meditovať.