Zatmenie Mesiaca

V pondelok 16. mája, ráno o 6:13, nastane spln spojený so zaujímavým zatmením Mesiaca! Nezabudnite sa naň pozrieť!

Vzácne zatmenie nad Slovenskom

Zatmenie Mesiaca je výnimočný astronomický úkaz, ktorý sa opakuje každoročne aj niekoľkokrát, ale vždy je viditeľný iba z niektorej časti Zeme. Na Slovensku sa teraz tohto nebeského divadla dočkáme prvýkrát po celkom dlhom čase. Posledné úplné zatmenie Mesiaca sme mohli uvidieť pred tromi rokmi 21. januára 2019. Potom sme ešte mohli vidieť pár polotieňových alebo čiastočných zatmení, naposledy 5. júna 2020. Takže to bude vôbec prvé zatmenie u nás po takmer dvoch rokoch!

16. mája 2022 nás síce čaká úplné zatmenie, ibaže z nášho územia bude bohužiaľ možné pozorovať iba jeho čiastočnú fázu. Nastane totiž skoro ráno, a skôr, než sa Luna dostane úplne pod závoj zemského tieňa, tak zapadne a vyjde Slnko. Škoda. Ale aj tak to bude pôsobivé nebeské divadlo s pomerne dobrými podmienkami na pozorovanie, takže sa oplatí si kvôli nemu privstať! Tým skôr, že ďalšie zatmenie, a to tiež iba čiastočné, nás čaká až za ďalší rok a pol, 28. októbra 2023. Na ďalšie úplné zatmenie viditeľné od nás si počkáme ešte dlho, až do 7. septembra 2025!

Pripravte sa na pozorovanie!

Zatmenie Mesiaca sa začne 16. mája 2022 o 3:32 ráno svojou polotieňovou fázou. Tú však môžete voľným okom pozorovať len veľmi ťažko, pretože Mesiac jednoducho len začne byť postupne od jedného rožku o chlp tmavší. Zaujímavejšie to začne byť až o 4:28, kedy sa začne čiastočné zatmenie. V 5:12 však už Mesiac zapadne za obzor, takže to nebude na dlho. V tom čase ho bude zemský tieň zakrývať z troch štvrtín.

Pokiaľ však chcete toto čiastočné zatmenie pozorovať, nestačí si len natiahnuť budík na pol piatu, rozlepiť oči a vyjsť na balkón. Teda, jedine že by smeroval na západ a naproti by neboli žiadne domy ani kopce, ale len rovina a voľná krajina. Pokiaľ toto šťastie nemáte, budete si musieť urobiť výlet niekam na kopec s dobrým výhľadom na západný a juhozápadný smer. Mesiac totiž už bude v čase čiastočného zatmenia veľmi nízko nad obzorom, takže v meste medzi domami ho neuvidíte!

Úplné zatmenie, nám už neviditeľné, sa začne až o 5:29. Ak by ste ho chceli vidieť, museli by ste sa vypraviť napríklad do Španielska, ktoré je západnejšie, takže Mesiac tam bude zapadať a Slnko vychádzať neskôr. Ale aj tam bude počas úplného zatmenia už svitať a Mesiac bude nízko nad obzorom. Ideálna viditeľnosť bude treba v Južnej Amerike, ale to už je trošku z ruky!

Magická splnová energia

Zatmenie Mesiaca môže nastať iba za splnu, a to len vtedy, keď sa Zem dostane presne do jednej priamky medzi Slnko a Mesiac, takže splnová Luna už nie je ožiarená Slnkom, ale dopadá na ňu zemský tieň a zatemňuje jej tvár.

V dávnych dobách bolo zatmenie Mesiaca i vzácnejšie zatmenie Slnka považované za zlé znamenie. Dnes sa ich už obávať nemusíme, ale pravdou je, že zatmenie Mesiaca má veľmi zvláštnu a neobvyklú energiu, ktorú možno pocítite aj vy na vlastnej koži. A to hlavne ak ste na mesačné fázy citliví.

Spln je už sám o sebe veľmi mocné obdobie, ktoré rozvíri v prírode aj v našich dušiach a telách všemožné energie. Nepokoj, nespavosť, podráždenosť a nervozita, ale aj sexualita a vášeň, spoločenská nálada a chuť baviť sa, to všetko sa v nás teraz mieša. Tento májový spln bude v znamení Škorpióna a zároveň je Slnko v Býku, takže jeho mocný vplyv budú najsilnejšie pociťovať práve príslušníci týchto dvoch znamení!

Mocná duchovná sila zatmenia

Zatmenie, ktoré trvá len pár hodín z celej splnovej noci, je veľmi mocným a mystickým časom. Môže vytiahnuť na povrch energie a nálady z hlbín našej duše, často aj veci, ktoré už patria minulosti, a dáva nám šancu si všetko v meditácii a rozjímaní uzavrieť.

Mnohí z nás budú prechádzať vo svojom vnútornom živote náročným obdobím, ktoré nám však pomôže k sebapoznaniu, duchovnému rastu a dáva nám šancu posunúť sa dopredu. Nebudú to udalosti vo vonkajšom svete ani vo vzťahoch, ale predovšetkým vnútorné procesy v našej vlastnej duši, čo nám dá počas zatmenia najviac zabrať. Preto je najlepšie dopriať si v týchto dňoch okolo tohto splnu viac relaxácie, pokojnejší program a dostatok času pre seba. Je to totiž jedinečná príležitosť pre váš duchovný život!