Výklad snov

Máte sa báť, keď sa vám zdá o smrti? Čo to znamená? Alebo sa vám zdalo o páde, nahote, školskej skúške či vypadnutých zuboch? V našom článku vám prezradíme, aký je skrytý význam snov, ktoré sa nám zdajú najčastejšie!

Lietanie a padanie

Zdalo sa vám už niekedy o tom, že lietate? Pocit, že sa vznášate nad zemou je opojný, aj keď je to len sen, to si ale samozrejme uvedomíme až po prebudení. Sny o tom, že sa vznášate vzduchom, hovoria o vašich ambíciách a energii, a v mnohých prípadoch v nich je skrytý sexuálny podtext. Nejde však ani tak o konkrétneho partnera, ak sa teda vo vašom lietajúcom sne priamo neobjavuje. Skôr to prezrádza vašu silnú sexuálnu energiu, ktorú túžite prejaviť.

Trochu menej optimistický je sen o padanie. Určite to poznáte – urobíte krok a zrazu je pod vami priepasť, ktorú sa prepadáte do neznáma. Presné miesto a situácia, v ktorej padáte, sú pre interpretáciu takého sna veľmi dôležité, ale všeobecne znamená padanie vo sne pocit silnej neistoty v živote. Nemáte sa čoho chytiť, nie je tu ani žiadna pevná pôda pod nohami. Podľa presného príbehu vo vašom sne, podľa ľudí, ktoré ste v ňom stretli a miest, kde ste sa pohybovali, si potom môžete skúsiť odvodiť, či sa táto neistota a pocit, že sa veci vyvíjajú zlým smerom, týkajú vašej práce, vzťahu, rodiny alebo inej oblasti života.

Strata zubov

Jeden z veľmi častých snov, ktorý sa určite už niekedy zdal aj vám, je vypadávanie zubov. Tento sen neznamená, že by ste mali navštíviť zubára, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Zuby sú tu iba symbolom – predstavujú našu silu, činy a odvahu. Zuby používame na hryzenie, a to súvisí s osobnou silou, ale zároveň nám zuby slúžia i k artikulovaniu našej reči, čo je tiež prejavom osobnej sily, lenže v trochu inej forme – zatiaľ čo v prípade hryzenie ide o silu fyzickú, reč je prejavom našej duševnej sily. Pokiaľ sa vám teda zdá, že ste prišli o zub, alebo snáď dokonca o všetky zuby, znamená to, že sa v existujúcej životnej situácii cítite oslabení.

Ak sa vám zdal tento sen, nezabúdajte si pestovať svoju sebadôveru a odvahu. Najskôr vám totiž hovorí, že si nechávate uberať silu niečím, kvôli čomu by ste sa nemali vôbec trápiť.

Nahota na verejnosti

Toto je naozaj nepríjemný sen – ale tiež ho dôverne pozná snáď každý z nás. Ocitnete sa medzi ľuďmi na verejnom priestranstve v nedostatočnom oblečení, v pyžame a papučiach alebo ešte častejšie úplne nahí. Tento typ sna môže mať aj tú podobu, že sedíte na toalete bez dverí a všetci vás sledujú. V tomto type snov napodiv zvyčajne nie je skrytý žiadny sexuálny význam, ale vypovedá o úplne inom type pocitov a problémov, ktoré sa s nahotou spojujú. Nahota znamená zraniteľnosť – nie ste ničím zahalení, ste bezbranní, ľudia môžu vidieť všetko, čo nechcete odhaliť. Ak sa vám zdal tento sen, znamená to, že presne týmto typom obáv teraz vo svojom živote trpíte. Vysvetlenie významu snov o nahote často súvisí s pocitmi. Možno svetu odhaľujete nejaké svoje emócie, ktoré by ste si mali radšej nechať pre seba, a to vás robí zraniteľnými.

Útek pred prenasledovateľom

Zdalo sa vám o tom, že vás niekto naháňa a chce vám ublížiť, že musíte utekať najrýchlejšie, ako to len ide a ono to nejde … Ukrývať sa a dúfať, že mu uniknete? Tento sen znamená, že sa vo svojom živote snažíte snáď až kŕčovito niečomu vyhýbať a máte strach z vecí, ktorým by ste sa mali postaviť čelom. Pravdepodobne nejde o nič zas tak strašné, ako si myslíte. Môže však byť problém uvedomiť si, čoho presne sa tento sen týkal. Nápoveďou opäť môžu byť konkrétne miesta a ľudia vo sne, to vám prezradí, či máte hľadať problém skôr v práci, doma, vo vzťahoch alebo snáď ešte niekde inde. Dôležité sú aj presné pocity, ktoré sa so snom spájajú – skúste si ich vybaviť, čoho presne ste sa vlastne najviac báli?

Tehotenstvo a pôrod

Mnohým ženám sa čas od času zdá, že sú tehotné. Pritom v skutočnom živote vôbec nemusíte túžiť po dieťatku – keď totiž plánujete v blízkej dobe materstvo, je vysvetlenie sna úplne jednoduché, prejavujú sa vaše túžby a materské city. Oveľa viac sú snom o tehotenstve a pôrode zaskočené ženy, ktoré nič také teraz neplánujú. Tehotenstvo je však symbolom tvorivej ženskej energie a kreativity všeobecne. Tá sa môže prejavovať v oblasti umenia alebo v tom, že okolo seba vytvárate krásne a príjemné prostredie. Sen vám prezrádza, že táto vaša ženská kreativita sa hlási o slovo a mali by ste jej dať viac priestoru.

Sny o smrti a umieraní

Opakom zrodenie je smrť a sny o umieraní patrí medzi tie najdesivejšie. Máte sa snáď obávať, že sa blížia vaše posledné dni? Nebojte sa, sny o smrti sa skôr týkajú niečoho, čo je v tomto porovnaní predsa len menej desivé – a to je lúčenie. Zrejme sa vám ťažko zmieruje s tým, že niečo vo vašom živote sa končí alebo sa mení, že prichádza nové obdobie a staré musí odísť. Smrť je symbolom transformácie, ktorá je však spojená so strachom zo straty.
Keď sa vám snívalo o smrti blízkeho človeka a nie o vašom vlastnom umieraní, tiež to súvisí s obavami so straty. Asi cítite, že sa s týmto človekom od seba v nejakom ohľade vzďaľujete, a prináša vám to smútok. Ak je to osoba z minulosti a už spolu nie ste v kontakte, potom sa zamyslite nad tým, čo pre vás znamenala, aké pocity a symbolika sa s ňou spájajú. Ak sa vám napríklad zdá o tom, že zomrel niekto, s kým ste sa vždy cítili v bezpečí, najskôr to znamená, že práve bezpečí vám teraz vo vašom živote veľmi chýba.

Školské skúšky a neskoré príchody

Posledné dva typy snov sú si trochu podobné – je tu dôležitá udalosť, u ktorej nesmiete zlyhať, ale vy prídete neskoro alebo nie ste pripravení. Je úplne jedno, či ste vyšli zo školy vlani, pred desiatimi, dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi. Sny o skúškach sa občas zdajú väčšine z nás po celý život. Tieto sny takmer vo všetkých prípadoch súvisia s vašou prácou a kariérou – cítite sa pod tlakom, ťarcha zodpovednosti a stresu je príliš veľká. Sú to presne tie pocity, ktoré väčšina z nás prvýkrát v živote zakúsila pri školskom skúšaní. Kým v detstve a dospievaní väčšinou nemáme problém priznať si, že sa písomky alebo skúšky bojíme, ako dospelí máme pocit, že musíme byť dokonalí a nesmieme zlyhať. O to silnejšie sa potom môže tento pocit stresu a tlaku prejaviť vo sne, v ktorom sa vrátite do školských rokov. Rada teda znie – zvoľnite tempo a zachovajte pokoj!

Sen o tom, že ste prišli neskoro a zmeškali ste dôležitú schôdzku, má podobný význam. Cítite sa pod tlakom a máte pocit, že vám uniká nejaká príležitosť. Opäť je dôležitým prvkom sna pocit stresu, obavy a pocit, že ste niečo stratili. Je dôležité, či sa sen týkal práce alebo osobného života. Ak ste totiž vo sne zmeškali rande, je problém niekde inde ako v tom, že ste pod tlakom. Zrejme máte sami na seba príliš vysoké nároky a máte pocit, že sa svojmu idolu nebudete páčiť, alebo že ste v láske niečo skazili. Hlavu hore – ak je to ten pravý alebo tá pravá, tak vás určite bude milovať presne takých, akí ste, a kvôli nikomu inému sa nemusíte trápiť!