Vianočné zvyky a magické veštenie

Vianoce sú dobou, ktorá sa oddávna spája s veštením a predpovedaním budúcnosti. Tajomné vianočné zvyky majú zabezpečiť, aby sa aj v ďalšom roku rodine darilo, panovala tu súdržnosť a zdravie. Vyskúšate ich s nami?

Vianočné jabĺčko a orechy


Tradičné vianočné veštenie z jabĺčka určite poznáte, ale nie je na škodu si ho pripomenúť, pretože práve ono patrí medzi najpopulárnejšie magické zvyky, spojené s týmto sviatkom. Každý prítomný si vezme jabĺčko, rozkrojí ho naprieč a podľa toho, ako vyzerá jadrovník, sa dozvie, čo ho v budúcom roku čaká. Zdravá päť cípa hviezda veští dobré zdravie, zatiaľ čo kríž alebo červivé, či zhnité vnútro jablka varujú pred nešťastím a chorobami.

Iným obľúbeným spôsobom vianočného veštenia sú plávajúce sviečky v orechových škrupinách, ktoré sa položia na hladinu misy s vodou a z ich pohybov sa predpovedá, ktorého člena rodiny život zaveje do veľkých diaľok, či bude rodina súdržná a komu sa podarí prežiť svojich príbuzných. Z rozlúsknutých vlašských orechov sa okrem toho veštila budúcnosť podobne ako z jabĺk. Zdravé jadro orecha značilo pre svojho majiteľa zdravie a šťastie, čierne veštilo problémy v budúcom roku.

Prečo práve jabĺčka a orechy? Oboje patria medzi tradičné symboly Vianoc. Jablko je symbolom zdravia a života, ale aj poznania a plodnosti – spomeňte si na biblický príbeh o Adamovi a Eve. A čo orech? Vlašské orechy bývali v dávnoveku považované za symbol lásky a plodnosti, ale aj múdrosti, pretože ich jadrá pripomínajú svojím tvarom mozog. Tvrdá škrupina orecha navyše môže značiť tajomstvo a náročnú úlohu – hovorí sa: „Je to tvrdý oriešok“. Oboje, ako jablko, tak orech, potom patria medzi plody jesene, ktoré hrajú na Vianoce všeobecne dôležitú úlohu, pretože symbolizujú hojnosť, ktorú nám priniesol minulý rok a ktorú si prajeme aj do roku nasledujúceho.Zvyky kam sa pozriete…

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste podľa starých zvykov mali pri štedrovečernom stole určite dodržať, ak si prajete, aby sa rodiny v budúcom roku držalo šťastia. Kedysi bývalo zvykom dávať pod štedrovečerný stôl sekeru, na ktorej mal mať každý stolovník položenú jednu nohu, a to preto, aby nikoho v budúcom roku nezastihla choroba, sekera je symbolom sily a obrany. Okrem toho sa nohy stola spútavali reťazou, aby rodina držala pohromade. Pod svietnik alebo pod jednotlivé taniere je potrebné vložiť mincu, aby bol vždy dostatok peňazí. Podobný účel má aj zvyk odkladať šupiny z vianočného kapra a potom ich po celý rok nosiť v peňaženke, aby nebola nikdy prázdna.

Slobodné dámy, chcete vedieť, či sa v budúcom roku vydáte? Nie je nič jednoduchšie! Postavte sa na Štedrý večer chrbtom k dverám, vezmite topánku a hoďte ju cez rameno za seba. Pokiaľ dopadne špičkou k dverám, značí to, že sa môžete tešiť na svadbu, zatiaľ čo keď smeruje špičkou do miestnosti, značí to, že si ešte minimálne rok budete musieť počkať.

A nakoniec – prajete si, aby vás mali ľudia po celý rok radi a boli ste obľúbení? Naši dávni predkovia verili v silu jedného zvyku, ktorý vám to zaistí. Stačí si na Štedrý deň namazať tváre medom! Možno je to trochu nepríjemné, ale účinok vraj mal byť zaručený!