Tajomstvo spokojného života! Nepokazte si svoje šťastie!

Máte pocit, že sa vám v živote nedarí? Nezúfajte, niekedy stačí zmeniť pár drobností a stanú sa zázrakmi. Prezradíme vám, ktorými chybičkami si najčastejšie kazíme svoje šťastie!

Nežite v minulosti a ani v budúcnosti

Skúste jeden deň sledovať svoje myšlienky počas svojich každodenných činností. O čom uvažujete, z čoho máte radosť, čo vám robí starosti? Väčšina z nás venuje neuveriteľné množstvo času a energie premýšľaniu o minulých udalostiach alebo uvažovaní o budúcnosti, a zatiaľ nám prítomnosť uniká medzi prstami. Iste, človek môže byť šťastný v spomienkach, ktoré mu dodávajú silu, keď si práve prechádza ťažkým obdobím. Rovnako vám môžu dodávať silu do práce myšlienky na optimistickú budúcnosť. Je v poriadku utešovať sa tým, čo bolo alebo čo bude, keď je vám práve ťažko. Ale problém je v tom, že ešte častejšie to robíme presne opačne! V pekných chvíľach myslíme na starosti a trápenie! Koľkokrát ste si už nemohli užiť víkendový výlet, pretože ste uvažovali nad tým, čo bude v pondelok v práci? Koľkokrát ste si neužili večierok, pretože ste sa trápili napríklad kvôli nejakej drobnosti, ktorú povedal váš partner?

Šťastný život sa skladá zo šťastných chvíľ – žite teda v prítomnosti a vychutnajte si ich! Keď si ich užijete naplno, dodajú vám silu aj do ťažších životných úloh, ktoré potom nebudete brať ako starosti, od ktorých je potrebné utekať, ale skôr ako výzvu!

Odhoďte predsudky, očakávania a konvencie

Takto sa to robí, takto sa to nerobí. Koľkokrát ste už niečo také za svoj život počuli – to snáď ani nemožno spočítať! Umením na ceste ku šťastiu však je naučiť sa rozpoznať, ktoré z týchto ponaučení do života majú zmysel, a na ktoré sa môžete s pokojným svedomím vykašľať!Je až neuveriteľné, nakoľko väčšina z nás prispôsobuje svoje životy tomu, čo si myslíme, že chcú druhí ľudia a spoločnosť. Nie, neradíme vám, aby ste sa na nich vykašľali, problém je v tom, že to, čo si myslíme, že ostatní chcú, sa obvykle radikálne líši od toho, čo chcú naozaj. Zabudnite teda na predsudky o ideálnom vzťahu, odhoďte konvenčné názory na ideálnu prácu alebo bývanie. Dôležité nie je to, čo sa vám snaží vnútiť spoločnosť, ale to, čo chcete vy sami a vaši najbližší ľudia.

Často sa stáva napríklad to, že v partnerskom vzťahu robíme niečo, o čom si myslíme, že to chcú všetci muži alebo všetky ženy. Keď sa však porozprávate so svojím partnerom, možno zistíte, že váš muž netúži po dokonale upratanej domácnosti, ako vám hovorila mamička, ale po tom, aby ste s ním občas vyrazila niekam von. Vaša žena by možno viac ako tučnú výplatu za nadčasy ocenila, keby ste občas vzali deti na výlet. Niečo podobné platí aj v pracovnom živote. Na zamestnávateľa v práci, ktorý pre vás bude skutočne ten pravý, najviac zapôsobíte, keď budete sami sebou – nie keď sa budete štylizovať do niečoho, čím nie ste!

Negatívne myslenie vám kradne sebaistotu!

Tiež máte sklon všímať si na všetkom najskôr nedostatky a až potom to dobré? Na ľuďoch okolo vás, na vašej práci, na novinkách a správach, ktoré sa dopočujete… Tak na to pozor! Pesimistické myslenie je totiž jeden z najčastejších spôsobov, ako si nechtiac kazíme svoje šťastie. Veď ako si môže užívať radosť zo života človek, ktorý vidí všetko iba v čiernych odtieňoch?

A čo je možno ešte horšie, čierne okuliare si často nasadzujeme, aj keď sa pozeráme sami na seba. Nepodceňujte svoje schopnosti a možnosti len kvôli pár čiastkovým neúspechom alebo kritike na vašu adresu. Keď sa na seba a na svet okolo vás pozriete optimisticky, všetko bude razom jednoduchšie. Možno to znie ako fráza, ale skúsili ste to niekedy naozaj? Dajte tomu šancu a budete prekvapení! Pozitívna energia vo vašom vnútri k vám totiž priťahuje pozitívnu energiu zvonku – tak hovoria ezoterické zákony!

Pozor na stres a doprajte si relaxáciu!

Keď ste unavení a vyčerpaní, potom aj príjemné veci sú zrazu zbytočná námaha. Prečo vôbec cez víkend vstávať z postele a niečo podnikať? Na čo vám je romantický večer s miláčikom, keď jediné, čo túžite robiť v posteli, je zaspať a spať až do rána? V strese je aj všetka práca oveľa náročnejšia, a to, čo by ste inokedy s prehľadom zvládli, vás desí viac, než by bola potreba. Len ďalšie povinnosti, halda povinností, ktorým nie je konca… Iste, stresu sa človek občas nevyhne. Dôležité je, aby neovládal celý váš život. Ak žijete v notorickom strese, stojí za to zjednodušiť trochu svoj život. Zamyslite sa nad tým, čo naozaj musíte urobiť a čo môže urobiť aj niekto iný. Nepúšťajte sa do aktivít, o ktorých tušíte, že budú na hranici vašich časových možností – aspoň nie dlhodobo. Nestálo by to za to! Menej je niekedy viac.

Nezabúdajte vo svojom živote na odpočinok a relaxáciu. Tak ako ukazuje čínsky symbol Jin Jang, skladá sa život zo dňa a noci, aktivity a pasivity, a tieto dve veci nemôžu fungovať jedna bez druhej.