Svätá Lucia prinesie Geminidy

V noci, z 13. na 14. decembra tohto roku, sa na oblohe odohrá veľký hviezdny ohňostroj! Jedná sa o meteorický roj zvaný Geminidy, ktorý bude tento rok ponúkať unikátne podmienky na pozorovanie. Odohráva sa práve v noci na sviatok sv. Lucii, nositeľky svetla. Prinesie nám len optický zážitok, alebo niečo viac?

Úžasný nebeský úkaz na vianočnej oblohe

Keď padá hviezda, máme si niečo priať, obzvlášť v čase adventu! My už vieme, že hviezdy nepadajú, že ide o meteory, ale môžeme si to tak stále laicky hovoriť. Geminidy budú pozorovateľné už niekoľko nocí pred 13. decembrom od samého súmraku, budú zvoľna stúpať na južný obzor a vrchol každého decembrového večera bude okolo polnoci, čo nie je taký „zabiják“, aby sme sa nemohli vypraviť je pozorovať. Ale z 13. na 14. decembra, od približne 22 hodín do dvoch ráno, budú vo svojom predstavení vrcholiť! Mesiac bude v Nove, teda, nebude nijako rušiť pozorovanie svojím svetlom a roje nepresvieti. Ak budeme mať šťastie, nastane jasná noc a môžeme pozorovať až tisíc meteorov za noc! To už stojí za to trochu ponocovať.

A čo tá Lucia

Svätá Lucia je významnou kresťanskou mučenicou. Jej meno pochádza z latinského Lux – svetlo, pripomína nám ho napríklad Komenského spis Via Lucis – čiže Cesta svetla. Zároveň ho ale tiež môžeme identifikovať v mene Lucifer, čo znamená Svetlonos (nosič svetla) – ten, podľa legiend, než sa stal pánom temnôt, bol anjelom, ktorý podľa božieho poverenia prinášal svetlo. Ak sa pozrieme nielen na túto kresťanskú, ale aj na pohanskú tradíciu, hneď je všetko jasné. Podľa tej pohanské chodili a hocikde ešte chodia na tento sviatok po dedine od domu k domu “Lucky”. Majú biele oblečenie, špicaté čiapky a kontrolujú osadenstvo chalúp, či sa držalo mravnosti a desatora. Kto, nie, toho si vo vreci odnesú. Deti sa ich obávajú kvôli riekanke, ktorú vyhrážajú: “My sme strašné a zlé Lucky, narobíme z detí cucky.” Kontrolujú aj gazdiné, či majú doma čisto, pokojne sa pozrú aj pod posteľ alebo skriňu. Nepríliš skrytá symbolika je v tom, že ako čisto máme vo svojom domove, tak čisto máme vo svojej duši.

Svätá či pohanská Lucia teda hodnotí a prehliadne, či máme nielen čisto vo svojom svedomí a vzťahoch, ale či sa o to aspoň snažíme, pretože nikto nie je bez viny a snaha je to, čo sa počíta. Podľa našej snahy nám môže priniesť buď oheň z pekla, ten Luciferov, alebo ten nebeský, ktorý udržuje svetlo v našej duši a našu dušu vo svetle. My sami si to volíme! Preto sa nám práve tento rok, úplne jedinečne, naskytá príležitosť nielen sa pokochať nebeským úkazom, ale tiež požiadať nebo, aby nám vo svetle týchto hviezd dalo pred Vianocami dar svetla, toho dobrého a nebeského, pre našu myseľ, srdce a dušu. Tak, aby sme mohli k vianočnému stolu zasadnúť s čistou mysľou, odpustili všetkým, na ktorých sa hneváme, a aby odpustili nám tí, ktorých sme sa vedome či nevedome dotkli.