Svadba sa bez povier nezaobíde

Váš svadobný deň sa blíži a vaši blízki sa predbiehajú okrem iného v tom, kto vám povie zaujímavejšiu a zaručene pravdivú svadobné poveru? O tom, že by svadba nemala byť v máji, alebo že nevesta má mať na sebe niečo nové, niečo zapožičané, niečo staré a niečo modré, vieme všetci. Avšak povier je oveľa viac!

O tom, že by mala byť nevesta v bielom a muž v obleku, nie je záhada, avšak veľký pozor si chce dať na získanie týchto šiat. Hovorí sa, že ak si nevesta šije šaty sama, zašíva si cestu ku šťastiu. Dôležité je tiež zladenie oblečenia s matkou nevesty a sestrami, tie by totiž nemali mať oblečenie rovnakej farby. A do tretice by sa nevesta mala vyvarovať pravých perál, ktoré obvykle prinášajú slzy.

U ženícha je to s tým, čo sa týka oblečenia, jednoduchšie – ale aj u neho nájdeme jeden zákaz, a to u obľúbeného motýlika – ženích by nemal mať motýlika preto, aby neveste neuletel!

Čo oči nevidia

Známa povera, že ak uvidí budúci manžel svoju nevestu v svadobných šatách ešte pred obradom, prináša to smolu, nie je jediná. To isté, akurát mierne pozmenené, sa traduje aj o svadobnej kyticu, ktorú by nevesta mala uvidieť až v deň svadby, kedy ju prinesie ženích.

Svadba bude do roka

Obľúbenou záľubou žien je chytanie svadobnej kytice, ktorú hádže nevesta po obrade. Ktorá z dievčat ju chytí, tá sa do roka stane sama nevestou. Nie je to však jediná možnosť, ako sa do roka odieť do bieleho. Je tu aj torta! Ten podľa tradície spoločne krájajú novomanželia a rozdávajú ho potom hosťom. Družičkám, ktorým sa odkrojený kúsok zo svadobnej torty na tanieriku prevráti, vyjde do roka svadba, alebo naopak zostanú po sedem rokov nevydaté.

A aj svadbo-chtiví páni nemusia prísť skrátka, v hre je ešte nevestin podväzok. Ten by mala mať každá nevesta, väčšinou vo výbave nevesty spĺňa podmienku niečoho modrého, takže býva modrý, ale nemusí to byť pravidlom. Na hostine ženích stiahne neveste podväzok a pomocou napnutia ho vystreľuje medzi slobodných pánov. Kto ho chytí, ten sa do roka môže tešiť na vlastnú svadobnú hostinu.Družičky ako garda


Družičky väčšinou bývajú priateľky nevesty alebo príbuzných, ktoré pomáhajú s prípravou, obliekajú nevestu a zdobia svadobnú tabuľu. Táto „družina“ má však aj iný význam, nevestu totiž chránia pred zlými silami. Z toho dôvodu majú byť šaty družičiek podobné šatám nevesty, aj keď v inej farbe, na základe čoho mali takmer rovnakým oblečením zmiasť zlých duchov, ktorí by chceli neveste ublížiť.

Počasie miesto krištáľovej gule

Svoj význam má aj počasie vo svadobný deň. Nádherné májové počasie je vďaka povere, podľa ktorej prináša májová svadba smolu, väčšinou odmietané, ale zostáva ešte veľa slnečných mesiacov. Slnečný jasný deň totiž pre manželstvo veští radosť v spoločnom zväzku. Čím viac slnka, tým väčšia harmónia v manželstve bude.

Veterné počasie naopak signalizuje, že jeden z manželov, prípadne obaja, budú do vetra. Ak je navrch ešte zatiahnutá obloha, potom sa manželia môžu pripraviť na ťažkosti a hádky. Na hádky poukazuje aj prípadná búrka, ktorá však ukazuje, že hoci budú hádky vášnivé, nebudú mať dlhé trvanie a ako po búrke po nich vždy príde pokoj.

Dážď je ohľadom predpovedí pomerne rozporuplný – niekde sa traduje, že novomanželom prší šťastie, inde naopak dážď znamená slzy, ktoré v manželstve budú vyplakané, ale môže ísť ako o slzy smútku, tak radosti.

Zimná svadba vyzerá rozprávkovo, a aj keď je to, čo sa týka svadobných šiat, väčšinou väčšia investícia kvôli vrchnému teplému oblečeniu, ktoré by malo ladiť so svadobnými šatami, tak sa novomanželia môžu tešiť na sneh, ktorý je predzvesťou požehnania a bohatstva.