Perseidy – letné padajúce hviezdy

Letnú oblohu rozžiari meteorický roj Perseidy, najkrajšie padajúce hviezdy v roku! Vrcholiť budú cez víkend, nezabudnite sa na nich pozrieť!

Želajte si niečo…

Podľa povier sa hovorí, že keď padá hviezda, máte myslieť na nejaké svoje tajné prianie, a ono sa vám už čoskoro splní! Má to však podmienku, že ho nesmiete nikomu prezradiť. Podarilo sa vám to už niekedy? Tak teraz máte šancu to (opäť) vyskúšať!

Od konca júla po väčšinu augusta nás totiž bude na oblohe sprevádzať najznámejší a jeden z najbohatších meteorických rojov v celom roku. Volá sa Perseidy podľa súhvezdia Perseus, z ktorého na oblohe tieto padajúce hviezdy zdanlivo vychádzajú. A na jeho vrchole si pokojne užijete až stovku padajúcich hviezd za hodinu. To už chce mať v zásobe poriadnu dávku priania!

Nočný výlet do prírody

Aktivita Perseid je v kalendári ohraničená dátami približne od 17. júla do 24. augusta, ale čím bližšie k maximu, tým viac padajúcich hviezd bude. Svoje maximum majú Perseidy 11.-13. augusta.

Preto sa im tiež ľudovo hovorí „Slzy svätého Vavrinca“, ktorý má sviatok 10. augusta. Táto doba bola podľa pranostík považovaná za „začiatok konca“ leta. Takže je najvyšší čas užiť si ešte zvyšok leta naplno a vyraziť na nočný astronomický výlet niekam do prírody, pretože aby ste padajúce hviezdy mohli pozorovať v ich plnej kráse, je nevyhnutné sa vzdialiť od pouličného osvetlenia a svetelného znečistenia z miest.

Ideálne podmienky na pozorovanie

Podmienky pre pozorovanie Perseid sú tento rok, v roku 2023, mimoriadne dobré, pretože v tom čase sa už bude blížiť nov, ktorý nastane 16. augusta. A to znamená, že nás Mesiac nebude rušiť svojim svetlom a zbadáme padajúce hviezdy v plnej kráse. Tenký kosáčik cúvajúceho Mesiaca totiž bude vychádzať až neskoro ráno.

Navyše vychádza maximum Perseid akurát presne na víkend, takže si môžete ľahko urobiť čas na dlhší výlet, možno dokonca s prespaním vonku. Tak zbaľte stan a vyrazte za nádhernou hviezdnatou oblohou! Okrem prekrásnych Perseid budete vďaka bezmesačným nociam krásne vidieť aj súhvezdie letnej oblohy a Mliečnu dráhu!

Deti kométy

A odkiaľ k nám Perseidy vlastne prichádza? Meteorické roje sú zhluk častíc, ktoré sa odtrhli od niektorej kométy – predstavte si ich ako taký zhluk kameňov a prachu obiehajúci vesmírom po dráhe svojej materskej kométy. V prípade Perseid je ich materským telesom kométa s nie príliš poetickým názvom Swift-Tuttle.

Krajina sa potom každoročne s touto „hromadou prachu“, teda meteorickým rojom, stretáva na svojej obežnej dráhe. Keď sa taká malá častica dostane do zemskej atmosféry, vďaka svojej veľkej rýchlosti vytvára svetelný efekt, ktorý vyzerá, ako keby padala hviezda. Na povrch Zeme však dopadne len málokedy a väčšinou sa rozpadne ešte pri prelete atmosférou. Nemusíte sa teda obávať, že by vám niektorý z Perseid omylom pristál napríklad na streche!