Orionidy – októbrové padajúce hviezdy

Jesennú oblohu nám spestrí krásny astronomický úkaz. Nenechajte si ujsť meteorický roj Orionidy, ktorý nám bude vrcholiť 21. októbra!

Jesenná nádhera

Jeseň je už naplno tu, a tak sa na oblohe opäť stretávame s typicky zimným súhvezdím Orion. Toto súhvezdie patrí medzi najznámejšie a najľahšie poznateľné, pretože je typické svojim tvarom presýpacích hodín a na oblohe septembra veľmi jasne.

A práve zo súhvezdia Orion budú zdanlivo „padať“ jesenné meteority, ktoré si vďaka tomu vyslúžili meno Orionidy. Hoci nepatria medzi tie najbohatšie v roku, sú veľmi známe a budú nám robiť spoločnosť po veľkú časť októbra, tak nezabudnite zdvihnúť zrak k nočnej oblohe!

Kedy je ten pravý čas

Orionidy sa každoročne stretávajú so Zemou v čase približne od 2. októbra až do 7. novembra. Ich maximum potom prichádza okolo 21. októbra, a to môžeme sledovať okolo 20 padajúcich hviezd za hodinu. Výnimočne sa však tieto počty môžu vyšplhať až na čísla okolo stovky!

V roku 2023 budú mať Orionidy pomerne dobré pozorovacie podmienky vďaka tomu, že nás nebude príliš rušiť Mesiac. Ten sa touto dobou nachádza vo fáze dorastania, takže svietiť bude iba večer a počas noci zapadne.

Orionidy čakajte naopak v druhej polovici noci a na ranu. Súhvezdie Orion totiž na jeseň vychádza až neskôr počas noci a na večernej oblohe ho ešte neuvidíte. A práve odtiaľ padajúce hviezdy zdanlivo vylietajú. Takže sa Mesiac s Orionom a Orionidmi počas noci pekne prestriedajú. Pre pozorovanie hviezdneho divadla si teda ľahnite večer skôr s nariaďte si budíka na veľmi skorú rannú hodinu!

Výprava za hviezdami

Orionidy sú „deťmi“ známej Halleyho kométy, od ktorej sa tieto vesmírne čiastočky oddelili. A zatiaľ čo Halleyho kométu môžeme vidieť iba raz za 75 rokov a nabudúce to bude až v roku 2061, stretnutie s rojom Orionid si užijeme pravidelne každú jeseň!

Ak ich však chcete pozorovať v ich plnej kráse, budete si musieť urobiť jesennú nočnú vychádzku do prírody. V meste ani v obciach toho totiž kvôli pouličnému osvetleniu veľa neuvidíte. Tak nezabudnite na teplé svetre a deku, termosku s horúcim čajom a vyrazte uprostred jesennej noci von za krásou padajúcich hviezd! Bude to romantika!