Novembrový Spln v Býkovi

Krásny Úplnok nás poteší v piatok 19. novembra o 9:57 dopoludnia. Noci Splnu teda máme hneď dve – jednu pred ním a druhú po ňom. Budú v znamení Býka a ich sila bude naozaj mocná!  

Poznáte Mikroúplnok?

Zrejme ste už počuli o jave menom Superúplnok, ale vedeli ste, že existuje tiež jeho protipól? Hovorí sa mu Mikroúplnok a spoznáte ho podľa toho, že Mesiac je na oblohe zdanlivo menší ako inokedy, a to v porovnaní s veľkosťou Superúplnku až o 15 percent. Ako je to možné? Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme totiž nie je kruhová, ale eliptická. A na tejto dráhe teda zákonite dochádza k tomu, že niekedy je Luna k zemi bližšie a inokedy zas ďalej. Času najväčšieho priblíženia k Zemi sa hovorí Perigeum a vtedy máme oslavujeme Superúplnok. Naproti tomu doba, kedy je Mesiac na najvzdialenejších miestach svojej obežnej elipsy, sa volá Apogeum. A práve vtedy sa dočkáme takzvaného Mikroúplnku. Nie je to zakaždým rovnaká doba v roku, opakuje sa zhruba po 14 mesiacoch podobne ako Superúplnok. Tento rok môžeme ako Mikroúplnok označiť hneď dva – tento novembrový a potom ďalší 19. decembra 2021. 

Postrehnúť zmeny veľkosti Luny na oblohe chce však dobre cvičené oko – alebo skôr dobrý ďalekohľad! Možno ste si už niekedy hovorili, že vám ten Superúplnok nijako zvlášť veľký nepripadá, no a rovnaké je to aj s Mikroúplnok. Bežný pozorovateľ rozdiel väčšinou nepostrehne, napriek tomu sa jedná o zaujímavý a pozoruhodný astronomický jav! 

Luna v Býkovi a Slnko v Škorpiónovi 

Tomuto novembrovému Novu bude vládnuť energia dvoch protichodných znamení – zatiaľ čo Luna prechádza pokojným, praktickým a vytrvalým zemským znamením Býka, Slnko máme v terajšej ročnej dobe v tajuplnom, mystickom, ale nemenej vytrvalom vodnom znamení Škorpióna. A to nám vytvára napätie medzi dvoma skutočne mocnými a hlbokými nebeskými silami! Môžeme teda očakávať naozaj intenzívny príval energie a nahliadnutie za oponu zásadných životných tém.  

Otázky, ktoré sa nám budú teraz otvárať a témy, ktoré budeme riešiť, sa budú týkať rozporov medzi pocitmi a praktickými záležitosťami, môžu sa týkať financií, rôznych kostlivcov v skriniach, ale tiež sexuality a erotiky. Bude vrcholiť všetko, čo sa rozbehlo v posledných dvoch týždňoch od Novu, a tieto procesy sa potom postupne budú uzatvárať po Splne až do ďalšieho Novu. 

Mimoriadne intenzívne budú tento Spln prežívať všetci, ktorí sa narodili v znamení Býka alebo Škorpióna, a tiež ľudia s ascendentom alebo mesačným znamením v niektorom z nich. Najsilnejší bude pre tých Škorpiónov a Býkov, ktorí sa narodili až ku koncu svojho znamenia, teda po polovici novembra a mája.   

Po zdravotnej stránke nám Luna v Býkovi ovplyvňuje krk a dýchacie cesty, takže sa oplatí dávať si v tejto sychravej dobe pozor na prechladnutie a chrípkové ochorenia. Pite teplé nápoje, najlepšie bylinkový čaj, noste na krku šatku a vyhýbajte sa tiež prílišnému namáhaniu hlasiviek. 

Vášnivá sila na oblohe

Spln je oddávna tiež magickým časom lásky a vášne, a v nej budú mať šťastie predovšetkým zemské znamenia – teda Býk, Kozorožec a Panna. Venuša, vládkyňa erotiky, totiž prechádza práve zemským znamením Kozorožca a je v súlade s býčou Lunou. Urán v Býkovi navyše napovedá, že sa môžete v láske odhodlať k prekvapivým činom a bude to mať úspech. Čo treba dať konečne vášmu idolu najavo, ako veľmi o neho stojíte?      

Z nebeských konštelácií nás naopak môže trošku potrápiť kvadratúra Slnka a Luny s Jupiterom vo Vodnárovi . To znamená, že úspech a sebarealizáciu budeme vidieť niekde trošku inde, než by sme možno mali, naše pocity, praktické možnosti a predstavy o našich cieľoch nebudú zas tak úplne v súlade a vznikne tu napätie. Bude nás to možno ťahať k rôznym odvážnym nápadom, ale hviezdy radia, že k tomu zatiaľ nedozrel ten správny čas. Radšej si užívajte úplnkovú vášeň a zábavu!