Májový spln v Strelcovi

Tento rok prichádza už druhý Superúplnok – obrí Mesiac na oblohe si môžete vychutnať v stredu 26. mája. Presný čas splnu je 13:13 popoludní, a Luna sa bude nachádzať v znamení Strelca.

SUPERÚPLNOK a neviditeľné zatmenie

Úplnok na konci mája 2021 je výnimočný hneď z niekoľkých dôvodov. Za prvé, je to jeden z dvoch tohtoročných Superúplnkov, ten prvý bol na konci apríla, a na ďalší si počkáme viac ako rok. Superúplnok je na oblohe približne o 15 % väčší ako inokedy, čo síce nie je nijako veľký rozdiel, ale pozorné oko ho napriek tomu môžete postrehnúť. Ak si vezmete na pomoc poriadny ďalekohľad, rozdiel by mal byť jasne viditeľný. Schválne sa skúste pozrieť, či si všimnete, že Mesiac trochu narástol! Jav menom superúplnok je spôsobený tým, že Mesiac je k našej Zemi v skutočnosti bližšie, a preto sa tiež javí väčší. Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme je totiž eliptická a práve teraz sa nachádza v najbližšom mieste k Zemi, hovorí sa mu perigeum. 

A potom je tu ešte druhý výnimočný jav – tento spln bude sprevádzať zatmenie Mesiaca! A to dokonca úplné zatmenie! Ale netešte sa predčasne. Toto zatmenie bohužiaľ nebude z nášho územia vôbec viditeľné, pretože spln nastáva popoludní a nie v noci. Za jeho pozorovaním by ste museli cestovať až do Austrálie. Výnimočnú energiu zatmenia však môžu senzitívni ľudia pocítiť aj v iných častiach sveta, a to v podobe zvláštneho nepokoja a napätia!     

Strelecká Luna a Slnko v Blížencoch 

Májový spln nám dáva do kontrastu životné témy znamenia Strelca i Blížencov. Energia strelcovej Luny nás vedie priamou a jasnou cestou za našimi snami a ideály, za tým, čo nás baví a napĺňa. Naproti tomu energia Slnka v Blížencoch je rozlietaná na všetky smery, baví ju spoznávať nové veci, nových ľudí, rozširovať si obzory, ale nevydrží sa dlho sústrediť na jednu vec. Tieto dve sily budú v našom živote okolo splnu vytvárať napätie a prinášať otázky: Čomu dáte prednosť? Sústrediť sa radšej na to, pre čo ste zapálení, a ignorovať všetko okolo, alebo sa rozhliadať po nových možnostiach a pretekať od jednej k druhej? Odpoveďou je nájsť rovnováhu medzi týmito dvoma extrémami. Ale ako presne, na to už si musíte odpovedať sami!  

Najsilnejšou silou bude májový spln pôsobiť na tých z vás, kto ste sa narodili pod vládou Strelca, Blížencov alebo máte v týchto znameniach svoj ascendent, či slnečné znamenie. Vám sa budú teraz otvárať extrémne dôležité životné témy a máte jedinečnú príležitosť sa posunúť dopredu. Zároveň sa však budete stretávať aj s napätím, ktoré sa bude s blížiacim sa splnom postupne zväčšovať, a opadne až po ňom. Tiež pre vás bude veľmi intenzívny presný moment splnu a zároveň (od nás neviditeľného) zatmenia.    

Inak však nie je nutné brať úplnkové večery až tak smrteľne vážne – napriek vážnym témam, čo k vám prichádzajú! Spln je totiž stvorený hlavne pre zábavu, relaxáciu, oddych a veselosť. Užívajte si život, stretávajte sa s priateľmi, choďte na nejakú dobrú spoločenskú akciu – so Slnkom v Blížencoch je skvelý čas spoznávať nových ľudí. A ľudom narodeným v Blížencoch sa teraz bude extra dobre dariť v láske, pretože vo vašom znamení je aj planéta lásky Venuša!     

Pozor na svaly a pečeň!

Čo sa týka zdravia, ovplyvňuje nám Luna v Strelcovi pohybovú sústavu. Citlivejšie sú v týchto lunárnych dňoch nielen svaly, ale aj kĺby. Zvlášť zraniteľné partie tela sa potom nachádzajú v bedrách a stehnách. Čo to pre nás znamená? Určite je dobrý nápad dopriať si trochu pohybu a cvičenia, ale skôr len v podobe mierneho športu. Žiadne snahy o veľké výkony, ide len o to rozhýbať si telo – naložte si toho na seba len toľko, na čo ste pravidelne zvyknutí! Pohybovému systému veľmi prospeje dobrá rozcvička, ale pri preťažení alebo nevhodnom typu pohybu môžu hroziť problémy. Tak buďte opatrní a hýbte sa s mierou!    

Vo Strelci je citlivejšia tiež pečeň, takže pozor na jedálniček. No a samozrejme – nejde inak než varovať pred nadmernou konzumáciou alkoholu. Zábava v Úplnku sa predsa môže zaobísť aj bez pitia, nemyslíte?