Magický zimný slnovrat

Už zajtra dáme zbohom temnote a privítame nové Slnko! 22. decembra prichádza zimný slnovrat a Slnko vstúpi do znamenia Kozorožca!

Najdlhšia noc v roku

Tento tajuplný deň, keď je noc najdlhšia a deň najkratšia v celom roku, bol oddávna veľkým sviatkom snáď vo všetkých starobylých kultúrach. Dnes je trochu v tieni Vianoc, a to je škoda. Nezabudnite si teda v predvianočnom zhone nájsť chvíľku času a pripomenúť si, že temnota konečne stráca svoju moc a dni sa začínajú predlžovať!

Tento rok prichádza zimný slnovrat 22. decembra 2023 o 4:28 ráno. To je trochu neskôr ako obvykle, väčšinou totiž vychádza na 21. december. Táto nepravidelnosť súvisí s existenciou prestupných rokov. Vo chvíli zimného slnovratu sa začína astronomická zima a zároveň v horoskope Slnko opúšťa znamenie Strelca a vstupuje do Kozorožca, kde zostane jeden mesiac.

Narodenie Slnka alebo Ježiška?

Mytologické príbehy o zimnom Slnovrate rozpráva o zrodení nového Slnka. Začína sa nový solárny – slnečný rok, odteraz sa dni budú zas predlžovať až do letného slnovratu 21. júna. Je to ten najlepší dôvod na radosť a oslavy!

Pripomína vám to niečo? Áno, zimný slnovrat a Vianoce majú spoločnú legendu o narodení mladého boha, dieťaťa. Akurát v pohanských príbehoch sa rodí nové Slnko, slnečný boh, zatiaľ čo kresťania si pripomínajú narodenie Ježiška.

V skutočnosti však presne nevieme, v ktorom ročnom období sa Ježiš narodil. Dátum Vianoc je teda skôr symbolický. Oslavy narodenia Ježiška splynuli s dávnejšími starobylými pohanskými oslavami zrodenia nového Slnka. Alebo skôr bol tento dátum stanovený zámerne s cieľom tieto predkresťanské slávnosti prekryť!

Tri dni a tri noci

Zimný slnovrat a Vianoce sú teda v skutočnosti jeden a ten istý sviatok. Je to slávnosť nového života, novej nádeje a nového svetla. A môžete sa sami rozhodnúť, či mu dáte podobu Ježiška alebo Slniečka! Podľa vašej viery a presvedčenia!

A že sú Vianoce o tri dni neskôr? Traduje sa, že v dávnych dobách sa slnovraty oslavovali práve s trojdňovým oneskorením. Vtedy totiž už bolo jasné, že pozorovanie je správne a Slnko sa naozaj začína vracať! To isté koniec koncov máme aj v lete – z dávneho sviatku letného slnovratu sa stala Svätojánska noc, ktorá je tiež o tri dni neskôr. Takže to nie je náhoda ani omyl, ale má to hlbší zmysel!

Oheň, veštenie a koledy

Zvyky zimného slnovratu sú do veľkej miery totožné s tými vianočnými – teda s tými starobylejšími z nich. Pálili sa ohne, tak ako sa dnes rozžíhajú na stromčeku sviečky, chodilo sa koledovať, prevádzali sa veštby do ďalšieho roka. Bolo tiež zvykom prebdieť celú túto najtemnejšiu noc v roku, po celú noc strážiť nech nevyhasne v kachliach oheň a ráno potom privítať nové vychádzajúce Slnko.

Naproti tomu, niektoré naše vianočné zvyky sú pomerne novodobé a so slnovratom nemajú nič spoločné – napríklad kapor alebo vianočný stromček, o zemiakovom šaláte ani nehovoriac!

A predstavte si, že aj Silvester a Nový rok v skutočnosti súvisia so zimným slnovratom. Tiež je to nový začiatok, zrodenie nového roka – tentoraz nie slnečného, ​​ale kalendárneho. A prečo až tak neskoro? Niekedy bolo zvykom oslavovať Vianoce alebo slnovrat až dvanásť dní. A kalendárny Nový rok by akurát zodpovedal koncu tohto dvanásťdňového obdobia. A tiež už sme o povestný „slepačí krok“ ďalej. Čas prestať oslavovať a začať opäť niečo robiť, nemyslíte?

Zimná sila Kozorožca

V astrologickom kalendári teraz vstupujeme do obdobia Kozorožca. Ten nás prevedie tou najkrutejšou a najtemnejšou zimou až do druhej januárovej dekády. Ľudia narodení v tejto dobe sú vytrvalí, ambiciózni a vážni, a to sú vlastnosti, ktoré sa v tejto ročnej dobe nám všetkým naozaj hodia. Alebo skôr tomu tak bolo v dávnych dobách, kedy prežiť zimu nebola samozrejmosť, a chcelo to snažiť sa a dobre hospodáriť!

Energiu Kozorožca však dobre využijeme aj v našej modernej dobe, keď sa nám bude hodiť na to, aby sme si uzavreli resty na konci roka as patričným nasadením sa v novom roku pustili do práce. Ale to má ešte čas – teraz prichádzajú sviatky, čas odpočinku a osláv!

Tak si ich užite naplno a nezabudnite, že Vianoce a Nový rok sú všetko len modernejšie podoby a dedičstvo zimného slnovratu. Začína sa niečo nové a krásne a je čas to poriadne privítať a osláviť! Nové Slnko nám klope na dvere. Tak si vychutnajte zimné sviatky, ako sa patrí!