Magický letný Slnovrat

Už zajtra, 21. júna, k nám prichádza najdlhší deň v roku a najkratšia magická noc! Slnko je teraz vo svojej plnej sile a vstúpi do znamenia Raka.

Vrchol a návrat Slnka

Tak sme sa dočkali – konečne sa začína leto! Presne 21. júna 2023 o 16:58 popoludní nastane chvíľa letného Slnovratu a zároveň Slnko opustí znamenie Blížencov a vstúpi do znamenia Raka.

Letný Slnovrat je začiatok astronomického leta, ktoré bude trvať až do 23. septembra, teda do jesennej rovnodennosti. Zaujímavosťou je, že meteorológovia rozlišujú ročné obdobie trošku inak, ich meteorologické leto sa začalo už 1. júna a skončí sa 31. augusta. Dáva to zmysel, pretože letné teploty predsa len už chvíľu panujú.

V niektorých krajinách Európy, hlavne v tých severskejších, potom hovoria letnému slnovratu „Midsummer“, teda stred leta. Tak ako teda, začína sa alebo vrcholí? Jedno aj druhé. Keď sa na to pozrieme astronomicky a kalendárne, tak začína. Ale Slnko má teraz na oblohe najväčšiu silu v celom roku, a po letnom slnovrate začína pomaly ale iste slabnúť a dni sa skracovať, takže na severe, kde panujú biele noci, logicky považujú za vrchol leta práve tento jeho astronomický začiatok.

Jednoduché astronomické pozorovanie

Názov Slnovrat je odvodený od toho, že sa Slnko vracia. Teraz mení na oblohe smer, z predlžujúcich sa dní sa stanú skracujúce sa. Ak máte to šťastie, že vidíte z okna západ alebo východ Slnka, môžete si urobiť jednoduché pozorovanie. Až doteraz bol každým dňom východ aj západ Slnka o niečo severnejšie. Možno vám teraz po niekoľko týždňov v roku svieti slniečko dokonca aj do miestností orientovaných na sever.

Teraz sa však začne miesto na oblohe, kde Slnko vychádza alebo zapadá, posúvať opäť pomaly na juh. A to až do zimného Slnovratu, teda prakticky do Vianoc. Zatiaľ čo v lete Slnko vychádza na severovýchodnej strane a zapadá na severozápadnej, v zime naopak vychádza na juhovýchode a zapadá na juhozápade.

Tieto zaujímavé zmeny počas roka si všimli ľudia už pred dávnymi tisícročiami a boli pre nich predmetom úcty. Je to vidieť na megalitických stavbách, teda obrích kamenných kruhoch, ktoré sú staré niekoľko tisícročí. Otázka, kto presne ich postavil je doteraz opradená záhadami. Každopádne mali títo ľudia astronomické znalosti. Najslávnejšou takou stavbou je Stonehenge v Anglicku. Presne teraz o letnom slnovrate vychádza Slnko za jedným z významných kameňov tejto stavby a vytvára tak pozoruhodný svetelný efekt. Na tento výnimočný východ Slnka sa na Stonehenge jazdia pozrieť tisíce ľudí, aby si uctili letný slnovrat.

Svätojánske zvyky plné vášne

Letný Slnovrat sa však tešil mimoriadnej obľube aj u našich dávnych predkov, starých Slovanov. A tento sviatok doposiaľ pretrváva, akurát splynul s kresťanským sviatkom svätého Jána Krstiteľa a posunul sa o tri dni neskôr. Ale v skutočnosti majú svätojánske vatry so samotným Jánom pramálo spoločného a sú dedičstvom dávnych pohanských zvykov. Tá správna vatra by mala obsahovať drevo z deviatich druhov stromov. A komu sa podarí ju preskočiť, zaistí mu to zdravie a silu na celý ďalší rok!

Vo svätojánskych zvykoch hrala veľkú úlohu aj voda. Podľa kresťanskej verzie to súvisí s krstom a Jánom Krstiteľom, ale skôr je to zvyšok pradávnej živlovej mágie. Bolo zvykom chodiť sa o polnoci kúpať do potoka alebo jazera pre zdravie a krásu. A mladé dievčatá púšťali vo svätojánsku noc po vode svoje vlastnoručne upletené venčeky z kvetov a veštili si svojho vyvoleného.

O letnom Slnovrate si však mohol v dávnych dobách lásku dopriať každý – a možno aj v tých menej dávnych! Svätojánska noc bola totiž vyhlásená ako čas, kedy konvencie padajú a všetko je dovolené! Voľnú lásku si vraj užívali dokonca aj ženatí a vydaté! Pary chodili spolu prejsť sa do lesa „hľadať kvet papradia“, čo nie je nič iné ako metafora pre erotiku. Kto by náhodou nevedel, papradie ako výtrusná rastlina nikdy nekvitne. O Slnovrate je však v lese možné všeličo, a vraj sa tiež otvárajú tajné skrýše s pokladmi. Takže dôvodov na polnočnú prechádzku by sa našlo viac!

Čas Raka prichádza

V astrológii sa teraz o letnom Slnovrate končí obdobie Blížencov a Slnko vstupuje do Raka. Ten nám bude vládnuť po celý ďalší mesiac a sľubuje nám pokoj, odpočinok a domácu pohodu. Zatiaľ čo v čase Blížencov bol na prvom mieste spoločenský život, komunikácia a nadväzovanie nových priateľstiev, teraz skôr prichádza ideálny čas na rodinnú dovolenku, odchod na chalupu alebo pohodový čas pri vode. Rak je totiž znamenie ženského princípu, domova, rodiny, citov a starostlivosti. Takže je čas trochu vypnúť a na vrchole roka si dopriať pohodu v kruhu ľudí, ktorých máte radi.

Rak je znamenie vodného živlu a možno ste si všimli, že v čase jeho vlády, koncom júna a v prvej polovici júla, často bývajú daždivé dni, ktoré nás po horúcom slnku príjemne osviežia. Vodný živel tiež znamená city, takže toto obdobie je priaznivé pre vzťahy a lásku.

Užite si teda letný slnovrat, Svätojánsku noc aj celé leto naplno!