Magická sila bozkov

Symbolické tvrdenie sobáša, bozkávanie pápežského prsteňa ako výraz podriadenia, Judášov zradný bozk… to niektoré z mnohých druhov bozkov, ktoré poznáme v našej kultúre. Bozk je akt, ktorý obklopuje magická sila, zároveň je opradený mnohými mýtmi a tajomstvami.

Dnes, 6. júla, je Svetový deň bozku, ktorý bol pôvodne oslavovaný vo Veľkej Británii, postupne sa ale rozšíril do celého sveta. Pri tej príležitosti sa poďme pozrieť na 3 najväčšie záhady, ktoré sa bozkávanie týkajú.

1. Bozkávanie Kameňa z Blarney

Kameň z Blarney je sústava kamenných blokov v jednej z veží hradu írskej dedine Blarney. Hrad bol postavený v roku 1446 Cormacom Laidhivom McCarthym na obranu pred cromwalskými a vojakmi Viliama III. Hovorí sa, že pobozkanie kameňa prinesie dotyčnému dar veľkej výrečnosti. Avšak vôbec nie je jednoduché to urobiť, pretože kameň je medzi hradným múrom a priekopou, a bozkávajúci tak musí ležať na chrbte, prehnúť sa a chytiť sa železných tyčí, ktoré tam ktosi pripevnil ako oporu. Je to celkom nebezpečné, pretože sa môže stať, že spadnete. Pred úkonom sa odporúča praktikovať jóga alebo nejaké iné cvičenia.

Odkiaľ sa legenda vzala, nie je úplne jasné. Jedna povesť rozpráva, že akási starena kameň očarovala ako odmenu pre kráľa, ktorý ju zachránil pred utopením. Pobozkala kameň a to kráľovi dalo schopnosť hovoriť príjemne a presvedčivo. Iné báje hovorí, že Cormac McCarthy dostal kameň od Roberta Bruce ako poďakovanie za pomoc v bitke pri Bannockburne. Počas diskusie s Alžbetou I. mu potom vraj kráľovná povedala, že má v ústach „veľa Blarney“. A tak vznikla táto povesť.



2. Bozk pod imelom

O imelu existuje mnoho povier, z ktorých vychádza množstvo legiend o bozku. V Anglicku 18. storočia ľudia verili, že táto rastlina dokáže ovplyvniť ženskú plodnosť. Preto ho dodnes v tvare gule vešia na dvere, a to nielen cez Vianoce. Vianočný bozk pod imelom ale dokáže priniesť dlhodobý láskyplný vzťah. Pôvod tohto zvyku je však oveľa starší. V severskej mytológii poznáme boha lásky, Baldra, ktorý bol zákerne zabitý šípom z imela. Po svojom návrate z podsvetia sa premenil na biele guličky na imelo a žehnal milencom, ktorí sa pod ním pobozkali.

3. Eskimácky bozk

Veľmi obľúbená ľudová múdrosť hovorí, že sa Eskimáci trú nosy o seba namiesto klasického bozku. Robia to tak preto, aby neprimrzli. Nielen, že to nie je pravda, ale navyše sa Inuiti, ako by sa obyvateľom arktických oblastí Ameriky malo správne hovoriť, skutočne netrú nosy o seba.

Mýtus vznikol v roku 1922, kedy sa stal hollywoodsky film Nanuk, človek primitívne veľkým trhákom v celej Amerike. V jednej scéne bol zaznamenaný kunik, eskimácky pozdrav, kedy si zdraviaci vzájomne privoňajú k nosu a tváram. Podobnú zvyklosť nájdeme aj v iných častiach sveta.

Slávte bozkom

Ak si teda dnes spomeniete na Svetový deň bozku, snáď sa vám podarí nájsť niekoho blízkeho, s ktorým túto udalosť oslávite. Pokiaľ nie, možno sa vám ešte podarí rezervovať si letenku do Írska a bozkom kameňa zvýšiť svoje rétorické schopnosti.