
Už 23. septembra budú deň a noc rovnako dlhé, začína sa astronomická jeseň a Slnko vstupuje do znamenia Váh!
Rozlúčka s letom
Nastal čas dať definitívne zbohom tohtoročnému letu! Na dvere klope astronomická jeseň, ktorá sa začína presne 23. septembra 2023 o 8:50 ráno. Podľa meteorologického kalendára však tu už jesennú sezónu pár týždňov máme, pretože meteorologická jeseň sa začína už 1. septembra – spolu so školským rokom! Tak si vyberte, čo sa vám viac páči!
Pre astrológov sa teraz končí čas Panny a začína sa čas, kedy nám bude vládnuť Slnko v znamení Váh. To nás bude sprevádzať po dobu jedného mesiaca a prinesie nám pokojné a príjemné obdobie plné súladu a jesennej pohody. Tak si užite krásne babie leto! A pretože Váhy nie sú nič dlžné svojmu menu, táto doba je ideálna pre bilancovanie tohto roku a toho, čo sa nám od jari podarilo aj nepodarilo a kadiaľ chceme ísť ďalej.
Deň a noc sú rovnaké
Jesenná rovnodennosť má svoje meno podľa toho, že medzi dĺžku dňa a noci by sme teraz mohli dať znamienko rovnosti. Také dni sú v roku iba dva, ten druhý je jarná rovnodennosť 21. marca. A zaujímavosťou je, že to platí na celej zemeguli, všade je teraz deň a noc rovnako dlhá, akurát s tým rozdielom, že u protinožcov sa naopak začína jar. U nás naopak odteraz budú pol roka noci dlhšie ako deň a ponoríme sa do temnoty.
Ľudia si často zamieňajú názvy „rovnodennosť“ a „slnovrat“, ale v skutočnosti je medzi nimi celkom veľký rozdiel. Oboje máme dvakrát v roku. O jarnej a jesennej rovnodennosti sme si už povedali, takže nim zostáva letný a zimný slnovrat. Vtedy nie sú dni a noci rovnako dlhé, práve naopak – je to najdlhší deň v roku (letný slnovrat) alebo najdlhšia noc v roku (zimný slnovrat). Názov slnovrat znamená, že Slnko sa vracia – mení na oblohe smer. Takže o slnovratoch sa dni začínajú konečne predlžovať (zima), alebo naopak skracovať (leto). Naproti tomu o rovnodennostiach Slnka smer nemení, nevracia sa, ale sa nachádza v rovnej polovici svojej cesty medzi svetlom a temnotou. A preto tie rozdielne názvy!
Poďakovanie za dary Zeme
Oslavy jesennej rovnodennosti u našich dávnych predkov, či už keltských alebo slovanských, sa vždy spájali s poďakovaním matke Zemi za úrodu, za dary tohto roku. V poľnohospodárskom roku touto dobou vrcholí druhá vlna žatvy úrody. Obilie je už dávno zozbierané, dožinky máme za sebou, teraz je čas pozbierať víno, zeleninu, ovocie a tak ďalej. V septembri vrcholí zber väčšiny plodín a samozrejme si užijeme aj vinobranie!
Ak si chcete uctiť príchod jesene v prírodnom štýle, urobte si malú oslavu vonku na záhrade alebo v prírode. Nachystajte si ohnisko a vezmite plody z tohtoročnej úrody. Najlepšie z vašej vlastnej záhradky alebo napríklad z balkóna, nazbieranej v prírode – huby, divoké jabĺčka a lesné plody, prípadne z farmárskych trhov. Doplňte ich jesennými kvetmi, a z toho všetkého poskladajte okolo ohniska krásnu farebnú mandalu. Tá symbolizuje kolobeh roka. A na príchod jesene si môžete pri ohníku pripiť čerstvým jablčným muštom alebo napríklad burčiakom. Takto sa prostredníctvom darov prírody naladíte na kolobeh roka a privítate jesenný čas Váh!
Odchod bohyne do podsvetia
Podľa mytologického príbehu, ktorému veria moderná čarodejnícka tradícia, o jesennej rovnodennosti Veľká Bohyňa odchádza zo zeme do podsvetia, kde bude až do jari prebývať spoločne so svojim mužom. Preto sa teraz príroda ukladá na zimný spánok a smutní za odchádzajúcu Bohyňu. Ale na jar sa Bohyňa opäť vráti as ňou sa začne aj nový život!
Tento krásny príbeh je pozmenenou podobou antického mýtu o Persefone, ktorú uniesol boh podsvetia Hádes a vzal si ju za ženu. Jej matka bohyne plodnosti Démétér za Persefonou plače a drží smútok, a preto prichádza zima. Podľa dohovoru potom má Persefona stráviť časť roka v podsvetí so svojim mužom a časť na Zemi so svojou mamičkou.
Jeseň však nemusí byť smutná, ale naopak je krásna a má svoje kúzlo. Tak si ho užite naplno a nezabudnite osláviť jeho príchod!
Originálny darček!
ROČNÝ, OSOBNÝ, DETSKÝ ALEBO PARTNERSKÝ HOROSKOP NA MIERU – podľa vášho presného dátumu, času a miesta narodenia!
