Lunárny cyklus

Väčšina smrteľníkov dobre pozná slnečné znamenie, v ktorom sa narodili. Málokto však upína zrak k planéte, ktorá nás na oblohe sprevádza noc čo noc. Pritom Luna ovplyvňuje náš organizmus rovnako ako morský príliv a odliv. A je pomocníkom, na akého by sme nemali zabúdať

Iste ste si sami všimli, ako sa v priebehu mesiaca mení naše psychické naladenie, kvalita spánku aj fyzická kondícia. Vysvetlenie je jednoduché. To všetko ovplyvňujú jednotlivé fázy mesiaca. Znalosť lunárneho kalendára a jeho jednotlivých cyklov vám pomôže lepšie zvládnuť každodenný beh udalostí, uľahčí rozhodovanie a poradí sa správnym naplánovaním dôležitých aktivít. Lepšie tiež porozumiete svojmu vnútri a vyhnete sa zbytočným komplikáciám. A to stojí za pokus, nemyslíte?

Kosáčik alebo koliesko?

Je dôležité, či Mesiac ubúda, alebo dorastá, nachádza sa v nove alebo splne. Zároveň je potrebné sledovať, v akom znamení sa Luna práve nachádza. Podľa toho sa rozlišuje sila stúpajúca a sila klesajúca, ktorá má vplyv ako na náš organizmus, tak na stav prírody celkovo. Znamením zverokruhu od zimného slnovratu do letného slnovratu je prisúdená stúpajúca sila, tj Strelec, Kozorožec, Vodnár, Ryby, Baran a Býk, čiastočne aj znamenie Blíženca. Je to obdobie rozkvetu a sily, v prírode symbolizuje šťavu. Ovocie, zelenina i byliny sú v tejto dobe najchutnejšie a najzdravšie. Klesajúca sila odkazuje na znamenie zverokruhu druhej polovice roka, tj Blíženec, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión a čiastočne Strelec. Symbolizuje dobu zberu, odpočinku, ale aj začiatok novej sejby. V každom znamení sa Mesiac zdržiava dva, až dva a pol dňa.

Cyklus mesačných premien začína novom. V kalendári je značené čiernym kolieskom a na oblohe v tomto čase Mesiac nie je vidieť. Stojí totiž medzi Slnkom a Zemou v rovnakej línii a jeho osvetlená pologuľa smeruje od Zeme. Rovnako čierna je aj naša psychika. Bojujeme s pesimizmom, agresivitou, zhoršuje sa zdravotný stav aj kondícia. Organizmus je náchylnejší na najrôznejšie ochorenia, existujúce choroby sa počas novolunia zhoršujú. V dennom režime je potrebná zvýšená opatrnosť, hrozí riziko úrazov aj napr. havárií v doprave. Je vhodné venovať sa aktivitám, ktoré nám pomáhajú k rastu. Novolunie je skvelým štartom pre zmenu životného štýlu a zbavovanie sa najrôznejších barličiek, ako je napr. fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu aj citová závislosť. S novým začiatkom sa oveľa lepšie zžijete.

Pribúdajúce fázy od kosáka, cez prvú štvrť až po dorastajúci Mesiac končiaci splnom je charakteristická nadobúdaním. V tomto cykle sa znásobuje všetko, čo telu dodávame. Pre notorických dietárov je teda rada jasná, strážiť jedálniček a rozhodne to s konzumáciou kalórií nepreháňať. Telo má tendenciu zadržiavať vodu a odpadové látky. Dorastajúca fáza mesiaca nie je vhodná na operácie a následné liečenie, zhoršuje sa hojenie rán. Treba sa sústrediť na pozitívne veci, viac odpočívať, regenerovať duševnú aj fyzickú schránku. V tomto cykle je výhodná návšteva kaderníka, vlasy vydržia dlhšie zafarbené, dlhšie si udržíme aj nové opálenie, či vybielený chrup. Vlasový zábal alebo pleťová maska ​​sa rýchlo absorbujú a dodajú telu maximum potrebných látok.

Spln je bez pochýb jediným cyklom, ku ktorému upínajú oči aj ľudia, ktorí si lunárneho kalendára v zostávajúcich dňoch nevšimnú. V kalendári sa značí ako nevyfarbené alebo biele koliesko. Plne žiariaci Luna sa najviac podpisuje na psychike. Časté sú zmeny nálad, nekvalitný spánok alebo veľmi bohaté sny až námesačnosť. Vo fáze splnu nie je dobré robiť zásadné rozhodnutia, pretože emócie môžu zatieniť racionálne uvažovanie. Odporúča sa naopak zber bylín, ktoré majú najväčšiu liečivú silu. Počas splnu sa rodí najviac detí.

Štvrtým cyklom putovania Mesiaca je ubúdajúca fáza. V tejto dobe je výhodné plánovať všetky aktivity, ktoré naše telo oslabujú alebo niečoho zbavujú. Platí to pre operácie, trhanie zubov, očkovanie aj kozmetické zákroky. Iste ste si všimli, že niekedy vám pedikúra alebo depilácia vydržia oveľa dlhšie, než je zvykom. V domácnosti je to ideálny čas na generálne upratovanie. Na záhrade by sme sa mali venovať stávkovaniu. Potešujúcou správou je aj to, že si na tanier môžeme naložiť bohatšiu porciu, pretože telo nemá tendencia priberať.