Liečivá, ale aj zradná

Voda patrí k štyrom základným živlom (ohňu, zemi a vzduchu) a dnes má svoj sviatok – MEDZINÁRODNÝ DEŇ VODY. Hoci sa nám môže zdať, že je stále rovnaká, existuje veľa jej druhov a niektorým je prisudzovaná dokonca i zázračná a liečivá moc. Ktoré typy vody sú a čo o vode možno nevieme?

Nad pôvodom i význame termínu živel by sa dali viesť početné rozpravy, ale neprehliadnuteľné je spojenie so životom. Za tvorcov teórie živlov sú považovaní oficiálne až starí Gréci, menovite potom svojrázny mudrc Empedoklés z Akragantu , podľa ktorého je svet zložený zo štyroch božských koreňov ( rhizoma ), ktoré možno stotožniť so živlami a ktoré sa spolu miešajú vplyvom Lásky ( Fili ) a rozlúčia sa vplyvom sváru ( Neikos ).

Zázračná i obávaná

Reč je o živé a mŕtve vode, avšak pozor, nejedná sa len o termín nadprirodzených vôd z legiend alebo rozprávok. Aj v súčasnosti niektorí liečitelia pracujú s termínom živá a mŕtva voda a rozdeľujú podľa nich jednotlivé pramenité studničky. Rozdiel je najčastejšie daný energiou miesta a platí, že tam, kde je nám dobre, rastie tu príjemná vegetácia a tryská z prameňa čistá voda, jedná sa o vodu živú, ktorá má liečivé účinky. Naproti tomu mŕtva voda vyhľadáva najtemnejšie podmienky, na mieste môžeme mať nepríjemné pocity a voda je často kalná.

Univerzálny čistič

V súčasnej dobe sa stretneme s radami rôznych prírodných liečiteľov ohľadom pitia destilovanej vody, ktorá má prospievať čisteniu organizmu. Oproti tomu ale existujú aj kritici, ktorí naopak tvrdia, že voda, ktorá prešla úpravami ako destilovaná, nie je pre ľudský organizmus vôbec vhodná. Môže poškodiť čreva a tiež zaviniť nedostatok horčíka a vápnika v tele.

Voda s hudobným sluchom

Ďalší typ takmer zázračnej vody, ktorá však tentoraz bola upravená pomocou zvláštnych vibrácií hudby a energií je voda diamantová. Táto voda má mať samozrejme takmer zázračné účinky, avšak aj v tomto prípade existujú i opačné štúdie, ktoré dokazujú jej závadnosť. Logicky sa nezdá, že by onú závadnosť spôsobila hudba, a napríklad by sa pokazila kvôli metalu :), ale skôr to bude tým, že voda sa dodáva od výrobcu na veľké vzdialenosti a nie je zrejme nijako ošetrená proti kazivosti.

Pridajte magnet a zamiešajte

Typom liečivej vody, ktorý nám znie možno už povedomejšie, pretože reklamu na ňu často môžeme nájsť aj v serióznych časopisoch, je voda magnetizovaná. Voda nie je závadná, však ohľadom jej účinkov sú niektorí vedci opäť skeptickí. Je ošetrená pomocou magnetického pôsobenia silných magnetov, ktoré menia do istej miery jej zloženie a u tvrdej vody dôjde potom k jej výraznému zmäkčeniu. Čo je samozrejme pre pitie plusom, avšak štúdie ohľadom liečivých účinkov už tak presvedčivé nie sú.

Pršiaci všeliek

Veľké klbko povier sa viaže aj k dažďovej vode, tú jedni totiž odporúčajú piť každé ráno miesto kávy, s tým, že nabudí organizmus, zatiaľ čo iní sa desia. Dážď funguje totiž laicky ako umytie našej planéty, takže spolu s vodou dážď obsahuje chemikálie z ovzdušia, výfukové plyny, proste všetko, čo je do ovzdušia z civilizácie vyprodukované. O účinky takéhoto kokteilu je teda lepšie v dnešnej dobe prísť, však naši predkovia mohli liečivé účinky dažďovej vody preverovať v oveľa lepších podmienkach.

Posvätená voda

Voda, ktorá prešla posvätením od určitého cirkevného hodnostára, sa nazýva svätená voda. Svätenie prebieha pomocou latinských formulácií, stretneme sa preto aj s termínom požehnaná voda. Voda je užívaná veriacimi pri vstupe do kostola, pre namočenie prstov a následné prežehnávanie sa. Svätená voda sa užíva tiež pri krstoch alebo iných obradoch.