Leonidy – novembrové padajúce hviezdy

Okolo sviatočného 17. novembra vyzerajte nebeské divadlo. Prichádza meteorický roj Leonidy!

Novembrové prekvapenie

Novembrové noci sú už dlhé a chladné, ale napriek tomu sa vám oplatí urobiť si nočnú prechádzku v prírode. Práve tam, ďaleko od mestského osvetlenia, totiž budú najlepšie podmienky na pozorovanie padajúcich hviezd. V novembri nám robia každoročne spoločnosť Leonidy, ktoré majú meno podľa súhvezdia Leva.

Leonidy sú aktívne každoročne približne medzi 6. až 30. novembrom s výrazným maximom 17. až 18. novembra. Väčšinou nesľubujú takú štedrú nádielku padajúcich hviezd ako napríklad augustové Perseidy a v maxime ich môžete čakať okolo 15 za hodinu.

Leonidy však majú jednu zvláštnosť – približne raz za 32 až 34 rokov sú oveľa bohatšie a potom je to skutočný meteorický dážď. Je to spôsobené tým, že 33 rokov je dĺžka obežnej dráhy ich materskej kométy Tempel-Tuttle okolo Slnka.

Leonidy v roku 2023

Takýto extrémny vrchol aktivity mali Leonidy v roku 1966, to ich boli až neuveriteľné tisíce za hodinu! Veľa bohaté boli aj medzi rokmi 1998 až 2002, teda pri ďalšom priblížení kométy. Zatiaľ teda nie sme v ich ďalšom extrémne bohatom roku, na ten si ešte počkáme až do roku 2031, ale aj tak môžu byť veľmi zaujímavé!

Tento rok, v roku 2023, totiž budú na pozorovanie Leonid mimoriadne dobré podmienky. Je to vďaka fáze Mesiaca, ktorý bude ešte len štyri dni po novu, takže bude vidieť iba večer tenký kosáčik a väčšina noci bude bezmesačná.

Nádielku padajúcich hviezd čakajte skôr v druhej polovici noci, takže nespať sa oplatí. Hľadajte ich okolo súhvezdia Leva. Práve odtiaľto totiž zdanlivo vylietajú, hovorí sa odborne, že je tam ich radiant. A preto majú aj názov odvodený od tohto súhvezdia.

Ohnivé gule na oblohe

Ďalšia zaujímavosť ohľadom Leonid je to, že aj keď po väčšinu rokov nie sú príliš bohaté, častokrát sú niektoré z padajúcich hviezd mimoriadne jasné. Takým extrémne jasným meteoritom sa hovorí Bolidy a určite ich neprehliadnete. Vyzerajú totiž, ako keby padala ohnivá guľa!

Hovorí sa, že padajúca hviezda splní želanie tomu, kto si naňho spomenie, keď ju vidí padať. Tak sa pozorne rozhliadajte po oblohe a majte v zásobe svoje priania. A ak náhodou zbadáte bolid, to by snáď mohlo byť aj na splnenie nejakého obrovského a neuveriteľného priania! Ale pozor, aby sa vám vaše prianie splnilo, nesmiete ho hovoriť nahlas a mali by ste si ho nechať pre seba. Keby ste ho totiž rozhlasovali všade možne, stratila by mágia padajúcej hviezdy svoju silu!