Kúzlo Silvestra a Nového roka

Silvester sebou každoročne nesie bujaré oslavy a neviazané veselie. Ak nahliadneme pod povrch, zistíme, že prvý a posledný deň v roku majú punc niečoho výnimočného. Niet preto divu, že sa k nim viaže rada povier a magických zvykov. Poradíme vám, ako sa mať po celý rok rovnako dobre, ako na Nový rok!

Starí Rimania vedeli oslavovať!

V starovekom Ríme sa koniec roka nezaobišiel bez poriadnej oslavy, ktorá sa v mnohých ohľadoch podobala tej dnešnej. Rovnako ako my si do nového roku priali všetko najlepšie. Samozrejme usporiadali veľkolepé hostiny, odkiaľ si hostia odnášali koláčiky symbolicky tvarované do podoby ľudí, zvierat i predmetov každodennej potreby, aby im sladko ubiehal nadchádzajúci rok.

Kresťanská striedmosť

Posledný decembrový deň zasvätili kresťania pamiatke svätorečeného pápeža Silvestra a nebol pre nich nijako zvlášť významný. Niet sa čomu diviť, až gregoriánsky kalendár v 16. storočí ustanovil Nový rok s konečnou platnosťou na 1. január. Dovtedy začínal rok v jednotlivých európskych krajinách rôzne.

Ľudová tradícia si napriek tomu cestu našla. V slovenských dedinách chodili na Silvestra po dedinách tzv. “Ometačky”, čo boli chudobné ženy v čiernych šatách s hlavou zabalenou v bielej šatke. Než vstúpili do domu vždy trikrát zaklopali. Potom potichučky pristúpili k platni a trikrát ju omietli, aby v novom roku pekne hriala.

Silvester v novej dobe

V priebehu 19. storočia sa ľudia začali k silvestrovským oslavám vracať. Ustálil sa aj jedálniček v podobe horúceho ovaru, krúp, chrenu a jabĺk pre zdravie a šťastie. Ani šošovica nesmela chýbať, to aby sa rozmnožovali peniaze. Neoddeliteľnou súčasťou sa stal aj polnočný prípitok s rodinnou a priateľmi.

Ruka v ruke s oslavami išla i rada povier. Verilo sa, že čo bude človek robiť na Nový rok, sa ho bude držať až do konca roka! Každý preto musel mať vo vrecku aspoň nejaký ten peniaz, aby sa ho zlatky nepustili. Rovnako ako sa na Štedrý deň nesmela vešať bielizeň, alebo by sa gazdiná utrápila. Samozrejme sa tiež veštilo, a to podľa príchodu prvého hosťa. Starena predpovedala mrzutosť a hádky, kým dieťa alebo mladý človek lásku.

Ak aj vy chcete poistiť svoje financie v nadchádzajúcom roku, určite nezabudnite zjesť trochu šošovice a dať si do vrecka nejakú tú mincu. Rozhodne však zvážte, kto bude tento rok prvým hosťom na silvestrovskej oslave!

Originálny darček!
ROČNÝ, OSOBNÝ, DETSKÝ ALEBO PARTNERSKÝ HOROSKOP NA MIERU – podľa vášho presného dátumu, času a miesta narodenia!