Jarná očista – ako na to podľa Luny a hviezd!

Zime už odzvonilo a konečne sme sa dočkali jari. Ste na ňu ale pripravení? Nedopustite, aby vás prvé teplé jarné dni zastihli nepripravené! Poradíme vám, čo všetko je potrebné s príchodom jari urobiť a ako nám pri tom môže pomôcť Luna a hviezdy!

Dostaňte telo do kondície!

Počas dlhej a chladnej zimy dostalo naše telo zabrať – ale v iných veciach zas pre zmenu malo trochu pohov. Ruku na srdce, väčšina z nás asi športu a pohybu v zime príliš neholdovala, možno s výnimkou pár lyžiarskych výletov, a nadbytočné kilá sa nám postupne hromadia snáď ešte od Vianoc. S tým je potrebné zatočiť a dostať telo opäť do lepšej kondície, aby sme sa nemuseli hanbiť vyjsť si von v ľahkom jarnom oblečení!

Vplyv Luny

Ak sú nadbytočné kilá vaším problémom, najlepší čas zatočiť s nimi je od 19. marca. Luna totiž po piatkovom Splne, ktorý nastane 18.3., zase cúva, a to až do 31. marca, a to je ideálny čas na chudnutie. Počas fázy cúvania sa nám tuk menej ukladá v tele, a rovnako veľké porcie sa na našej postave odrazia menej, ako keď Luna dorastá. To sa dá s úspechom využiť a pokiaľ si naordinujete striedmu stravu, kilá pôjdu dole ako po masle a vy z toho budete mať radosť.

Cúvajúca Luna však praje nielen tým, ktorí potrebujú schudnúť. Aj keď nie je štíhla línia vašim problémom, počas zimy sa aj vám v tele nahromadilo množstvo škodlivín, ktorých je potrebné sa zbaviť. K tomu je ideálna jarná detoxikačná kúra – a to opäť práve v dobe ubúdajúceho Mesiaca. Pomocníkom nám bude žihľavový čaj, ktorý je mierne močopudný a jeho pravidelné pitie vám pomôže zbaviť telo škodlivých látok. Pokiaľ bývate v teplejších oblastiach, s trochou šťastia si môžete nazbierať zelené výhonky žihľavy na čaj už aj čerstvé – sú ešte lepšie! Na detoxikáciu tela sa hodí aj bezmäsitá diéta – vezmite si teda príklad z našich predkov, ktorí pred Veľkou nocou dodržiavali pôst, a zvoľte pre tieto týždne odľahčenú stravu.

1. apríla potom nastáva Novolunie a následná fáza dorastajúceho Mesiaca (ktorá je i teraz až do 18.3.). Tá nám zas môže byť prospešná iným spôsobom. V tejto dobe telo lepšie prijíma a ukladá látky, čo znamená nielen to, že by sme mali jesť ešte striedmejšie, ale tiež to značí, že môžeme lepšie využiť vitamíny a minerály z potravy. Jedným z faktorov vzniku jarnej únavy je práve nedostatok vitamínov – zatočte s ňou a doprajte si ich do najviac! Skutočnou jarnou vitamínovou bombou sú klíčky, vyskúšajte ich! Postup naklíčovania je veľmi jednoduchý a na naklíčenie sa hodí veľké množstvo druhov strukovín aj niektoré obilniny.

Poriadok v skrini aj v mysli

Pozornosť si však zaslúži nielen naše telo, ale aj naše prostredie a domov. Chystáte sa na jarné upratovanie? V tom prípade je opäť najlepšie využiť fázu cúvajúceho Mesiaca (od 19.3. do 31.3.), ktorý nám pomáha zbavovať sa všetkého starého a nepotrebného. Špina a nečistoty sa nám zas budú lepšie odstraňovať, keď bude Mesiac vo vodných znameniach Raka, Rýb alebo Škorpióna. Tieto znamenia sa veľmi hodia na všetko umývanie a pranie v domácnosti.

Tak s chuťou do toho, nech vás jar nájde pripravené!