
Halloween, ktorý sa každoročne oslavuje 31.10., je predvečerom všetkých svätých a sviatkom plným tradícií, mágie a rituálov!
Halloween alebo Samhain?
Sviatok všetkých svätých, v angličtine All Hollows day, je katolícky sviatok zachovania pamiatky svätých a zosnulých. Oslavuje sa 31. októbra, teda deň pred kresťanským sviatkom Všetkých svätých. Jeho pôvod je datovaný mnohokrát až do 5. storočia pred Kristom, do čias keltského Írska. Pre Keltmi leto oficiálne končilo 31. októbra, tomuto sviatku sa potom hovorilo Samhain a jednalo sa o keltský Nový rok. Vo svojej podstate sa jednalo o sviatok ohňov, o návrat dobytka z pastvín a o slávnosti spojené s príchodom zimy a rozlúčka sa s letom.
Deň, kedy sa vracajú duše zomrelých
Jedna z povestí pochádzajúca zo starého keltského Írska hovorí, že v tento deň sa na zem vracali duše zomrelých a hľadali živé tela, ktoré by im poslúžili na ďalší rok. Bola to podľa povestí jediná ich možnosť na posmrtný život. Z toho dôvodu vznikli mnohé povesti a legendy, a taktiež rôzne magické triky, ktoré mali živé v tento deň chrániť pred dušami zomrelých. Napríklad sa obyvatelia dedín obliekli do desivých kostýmov, uhasili oheň a správali sa hlučne, aby vydesili duchov, ktorí by si chceli prísť pre ich telo. Niektoré tieto tradície zostali a stali sa z nich tradície a zvyky, ktorý sa zachovali dodnes.
Trick or treat
Do Ameriky sa tento keltský sviatok dostal v roku 1840 s írskymi prisťahovalcami. Niektoré rituály tohto sviatku sa ľahko zmenili. Typické pre americký Halloween je Trick or Treat. V preklade to znamená Bonusový vtip alebo pohostenie. Deti vo strašidelných prevlekoch (tu zostal zakorenený zvyk pochádzajúci od starých Keltov) chodia od domu k domu a koledujú. Ak dostanú pohostenie, v pokoji odídu, ak nedostanú nič, tak vyvádzajú rôzne zlomyseľnosti. Toto chodenie od domu k domu zase Američania prevzali od kresťanov a sviatku zvanom Dušičky, kedy kresťania po domoch žobrali Dušičkové koláčiky a za odmenu sľubovali modlitbu za zosnulých.
Povesť o Jackovi a jeho svietidlu
Zaujímavým zvykom je Jack-o-lantern (v preklade strašidlo so svietiacou hlavou). Jedná sa o veľmi starý príbeh o ľstivom podvodníkovi Jackovi, ktorý zvíťazil nad samotným Satanom v lezení na strom. Hore na strome Satana oklamal, uväznil a vynútil si na ňom sľub, že už sa nebude pokúšať. Keď Jack zomrel, nemohol sa dostať do neba kvôli svojim hriechom, zároveň však vďaka Satanovmu sľubu nemohol ani do pekla. Od Satana dostal žeravý uhlík, ktorý si dal Jack do vydlabanej repy, a tá mu svietila na ceste temnotou. “Jackova lampa” sa pôvodne skladala z repy a žeravého uhlíka, ale v Amerike bol ďaleko hojnejší výskyt tekvíc ako repy, tak sa tento zvyk trochu premenil a na cestu proti zlým silám svieti pri domoch alebo v oknách vydlabaná tekvica namiesto repy.
Magická sila Halloweenu
Neoddeliteľnou súčasťou Halloweenu je možnosť spojiť sa s duchovnými silami. Halloween má bohaté korene v uctievaní predkov, a to len pridáva na jeho tajomnosti. Dodnes sa mnohí ľudia v týchto dňoch pokúšajú spojiť s milovanými zosnulými a veria na jedinečnú silu tohto sviatku. Halloween je spojovaný s mnohými povesťami o tom, ako možno využiť mágie, ktorý tento deň ponúka. Tento sviatok je v priamom rozpore, čo hovorí Biblia, a aj vďaka tomu je s o to väčšou vervou oslavovaný niektorými kulty. Nie je žiadnym tajomstvom, že Halloween je najväčším sviatkom pre rôzne satanistické či čarodejnícke kulty (napríklad kult Wicca). Halloween nazývajú starým názvom Samhein a pokúša sa v týchto dňoch spojiť s nadprirodzenými bytosťami a temnými magickými silami. Pozor, Halloween však nepochádza zo satanistických zvyklostí!