Halloween – noc ako stvorená na veštenie, kúzla a zariekavanie

Noc z 31. októbra na 1. november, ktorá nás čaká už v pondelok, patrí v mnohých krajinách k oslavám Halloweenu. Táto noc je považovaná za najmagickejšiu noc v roku, noc, kedy predel medzi svetom živých a kráľovstvom neživých je úplne najmenší.

Svoj názov si nesie zo skrátenia anglického výrazu All-Hallow-even, teda Predvečer všetkých svätých. Pôvod tohto sviatku spadá už do čias predkresťanských, kedy Kelti slávili sviatok zvaný Samhain. V čase, keď sa katolícka cirkev snažila odstrániť všetky pohanské zvyky, bol potom Samhain nahradený Halloweenom. V Latinskej Amerike je táto tradícia označovaná ako Deň mŕtvych alebo Deň čarodejníc.

Pôvod masiek

Starí Kelti verili, že sa o halloweenskej noci po vidieku potulujú zlí duchovia. Aby sa im ubránili, zapaľovali ohňa a obliekali sa do najrôznejších masiek a kostýmov, aby nebolo poznať, že sú ľuďmi a duchovia im tak neublížili. Zlých duchov si potom udobrovali sladkosťami, preto sa až do dnešného dňa zachovala tradícia koledovania.

Prečo sa vyrezávajú tekvice a zapaľujú sviečky?

Tiež vyrezávané tekvice, do ktorých sa na Halloween umiestňujú zapálené sviečky, majú svoju tradíciu, a to na základe írskej legendy o opilcovi Jackovi. Jeden rok sa Jack na Halloweena tak opil, že jeho duša začala opúšťať telo. Na jeho duši už čakal diabol, Jack ho však požiadal, aby mu pred odchodom do pekla dovolil ešte posledný drink. Keďže nemal na zaplatenie, poprosil diabla, aby sa premenil na mincu a akonáhle s ním zaplatí, premení sa zase späť do podoby diabla. Diabol súhlasil, Jack bol však mazaný, a tak mincu zavrel do peňaženky a diabol sa nemohol dostať von. Aby Jack pustil diabla na slobodu, musel mu čert sľúbiť, že ho nechá ešte rok žiť. Po roku sa čert vrátil späť a vynaliezavý Jack ho nalákal pred cestou do pekiel ešte na lahodné jablká. Akonáhle diabol vyliezol na jabloň, vyryl Jack do kôry stromu kríž a čert tak nemohol zliezť dole. Jack diablovi sľúbil, že mu pomôže, ak ho nechá na slobode a nikdy ho nevezme do pekla. Čertovi nezostalo nič iné, než súhlasiť.

Keď sa Jack jedného dňa upil na smrť, jeho dušu v nebi odmietli, pretože mal na svojich pleciach veľa hriechov, a do pekla nemohol. Odvtedy tak blúdi jeho duša po svete a temnotu si ožaruje horúcim uhlíkom, ktorý mu venoval diabol. Aby uhlík vydržal dlhšie, vložil ho Jack do vydlabanej repy. Ľudia preto o Halloweene dávajú na okenné rímsy vyrezanú tekvicu, do ktorej umiestňujú sviečku, pretože veria, že si Jack vezme na cestu toto ich svetielko a za to ich na oplátku ochráni pred všetkým zlým.

Ďalšie symboly Halloweenu

Pokiaľ ste sa niekedy zamysleli nad tým, prečo je Halloween spájaný prevažne s oranžovou a čiernou farbou, potom je odpoveď jednoduchá. Oranžová farba pochádza už z pohanských čias a osláv jesene, zberu plodov a symbolizuje padajúce lístie. Čierna farba je potom symbolom smrti.

Ďalším symbolom Halloweenu sú netopiere a pavúky. Traduje sa, že ak niekto zbadá v noci z 31.10. na 1.11. netopiera, jedná sa o veľmi zlé znamenie, a navyše, ak netopier obletí dom trikrát dookola, čoskoro v danom dome niekto zomrie. Symbolika pavúka už je potom príjemnejšia. Ak totiž zahliadnete o halloweenskej noci vo vašom dome pavúka, znamená to, že duch nejakej vám blízkej osoby na vás dohliada a stráži vaše kroky. Iná povera potom hovorí, že pokiaľ pavúk spadne do lampy so sviečkou a oheň ho spáli, nachádzajú sa vo vašej blízkosti čarodejnice.

Ďalším symbolom, ktorý vám má priniesť na Halloweena smolu, je čierna mačka. Tá je totiž považovaná už od stredoveku za pravú ruku čarodejníc. Iný stredoveký mýtus potom spája čiernu mačku so Satanom, kedy na seba Satan berie podobu mačky.

Či už týmto poverám veríte alebo nie, jedna vec je istá. Chmúrne jesenné noci s duniacim vetrom za oknami a kvapkami dažďa sú ako stvorené pre tajomno, veštenie a potulných duchov. Ak sa teda chcete spojiť s vyšším svetom, máte v týchto dňoch tú najlepšiu príležitosť.