Geminidy – decembrové padajúce hviezdy

Adventný čas nám prinesie nebeskú nádielku! Prichádza jeden z najbohatších meteorických rojov v roku – Geminidy! Máte už pripravené priania?

Predvianočná nádhera na oblohe

December bude, tak ako každý rok, bohatý na padajúce hviezdy. Tak si nájdite v predvianočnom zhone čas a vyrazte na astronomické pozorovanie. Najlepšie niekam ďalej od mesta a mimo dosahu pouličného osvetlenia. Padajúce hviezdy doslova nabáda na romantickú zimnú prechádzku niekam na lúku alebo kopec. Pokiaľ však bývate na dedine alebo kraji mesta a nesvieti vám hneď pred domom lampa, stačí sa zabaliť do deky a sadnúť si do kresla alebo lehátka na terase!

Geminidy sú aktívne približne medzi 6. a 17. decembrom s maximom 13. až 14. decembra. Vtedy môžeme uvidieť až 120 meteoritov za hodinu, čo sa vyrovná slávnym augustovým Perseidom. Len keby nebola taká zima! Ale taký výnimočný zážitok už stojí za nočnú vychádzku!

Ideálna noc pre pozorovanie hviezd

V roku 2023 máme navyše ešte mimoriadne priaznivé podmienky na pozorovanie Geminid. Teda, pokiaľ samozrejme nebude zamračené a dúfajme, že nie! Mesiac totiž bude práve 13. decembra vo fáze novu, takže na oblohe sa po celú noc vôbec neobjaví. Jeho svetlo teda nemôže vyrušiť vaše pozorovanie nočnej oblohy. Najviac meteorov bude vidieť od polnoci do tretej hodiny ráno, je to teda na ponocovanie!Okrem bohatej nádielky padajúcich hviezd z roja Geminid si navyše užijete krásny pohľad na hviezdnatú oblohu plnú zimných súhvezdí viditeľných iba v chladnej časti roka. Najznámejší z nich je Orion, ktorý vyzerá ako presýpacie hodiny – nájdete ho na zimnej oblohe?

Zo súhvezdia Blížencov

Geminidy nesú názov súhvezdia Blížencov (Gemini), pretože práve z neho ako keby na oblohe zdanlivo vylietali. Tomu sa odbornou rečou hovorí, že majú v súhvezdí Blížencov radiant.

V skutočnosti však pochádza odinakiaľ. Meteorické roje sú zhluky vesmírnych častíc a prachu, ktoré sa oddelili od nejakého väčšieho telesa, najčastejšie kométy, a pri stretnutí s atmosférou Zeme sa zahrejú a rozpadnú za známeho svetelného efektu, ktorý vyzerá, ako keby padala hviezda. Geminidy však na rozdiel od väčšiny iných rojov nepochádzajú zo žiadnej kométy, ale z planétky menom Phaeton. Tá bola objavená astronómami až v roku 1983.

Geminidy poznáme už dlhšiu dobu, od roku 1862. To je však tiež pomerne nedávno v porovnaní s niektorými inými meteorickými rojmi počas roka, ktoré boli pozorované už v staroveku. Geminidy sú zaujímavé tým, že postupom času od svojho objavenia sa stávajú bohatšími a bohatšími. Tak ktovie, možno ich bude tento rok ešte o niečo viac ako vlani. Nenechajte si ich uniknúť!