Decembrový Spln v Blížencoch

Na posledný Spln roku 2021 sa môžeme tešiť krátko pred zimným Slnovratom – v nedeľu 19. decembra v 5:35 ráno. Úplnková noc o poslednom adventnom víkendu bude mať veľkú magickú energiu!  

Mikromesiac najvyššie na oblohe

Skúste sa schválne pozrieť na decembrový Spln pozornejšie než inokedy! Ak máte dobre cvičené oko, neuniknú vám hneď dve výnimočnosti, ktorými sa tento Spln líši od väčšiny ostatných! Uhádnete, ktoré to sú?

Zrejme ste už počuli o Superúplnkoch , kedy je Mesiac na svojej obežnej dráhe najbližšie k Zemi a vyzerá preto zdanlivo väčšie. Ale vedeli ste, že majú aj svoj protipól? Volá sa Mikroúplnok a tento rok to bude už druhý v rade, prvý sme mohli pozorovať 19. novembra. Mesiac sa na svojej obežnej dráhe takto vzdiali Zemi zhruba každých 14 mesiacov, preto v roku 2022 nebude žiadny Mikroúplnok a na ďalšie si počkáme až do letopočtu 2023. Rozdiel oproti zdanlivej veľkosti Superúplnku je však iba okolo 15 percent, takže zas nečakajte, že sa Spln zmení na nejakú nepozorovateľnú bodku! Je to skôr záležitosť pre fanúšikov nočnej oblohy, ktorú si nevšimne len tak každý!   

Zato je veľmi dobre možné, že vašej pozornosti neunikne, ako nezvyčajne vysoko nad obzor teraz plný Mesiac vystúpi! Kým zubaté decembrové Slniečko sa drží aj v poludní len nevysoko nad horizontom, Luna nám bude žiariť takmer nad hlavami. Rovnako ako každý rok v decembri! Ale tento rok ešte o to výraznejšie, že Spln vyšiel naozaj blízko k zimnému Slnovratu. A pretože Slnko a Luna sú teraz presne oproti sebe, znamená to, že Luna je okolo polnoci na oblohe zhruba rovnako vysoko, ako nám svieti hrejivé letné slniečko o letnom slnovrate. Naproti tomu na vrchole leta je plná Luna na oblohe najnižšie!   

Luna v Blížencoch, Slnko v Strelcovi 

Kým Mesiac nám prechádza znamením Blížencov, Slnko teraz nájdeme na konci znamenia Strelca. Mimoriadne intenzívny Spln preto môžu očakávať všetci, ktorí sa narodili v týchto dvoch znameniach – a to hlavne v ich závere, takže predovšetkým Blíženci narodení po 15. júni a Strelci po 15. decembri. Zvlášť silný Spln môžu očakávať tiež všetci ľudia s ascendentom alebo mesačným znamením v Blížencoch či Strelcovi.    

Témy, ktoré sa budú o tomto decembrovom Splne otvárať každému z nás, súvisia s protipólmi Strelca a Blížencov. Kým energia Blížencov je zvedavá, rozlietaná na všetky strany a zaujíma sa o všetko dianie okolo seba, princíp Strelca naopak tkvie v jasne danom smere, za ktorým si ideme priamočiaro a bez zbytočných okolkov alebo odbočiek. Témy a otázky, ktoré budeme riešiť, môžu preto vyzerať napríklad nasledovne: Otvoriť sa novým možnostiam, alebo si stáť za svojimi plánmi a ideálmi? Venovať čas a energiu cieľavedomé práci alebo radšej zbieraniu nových informácií, ktoré vám môžu pomôcť – alebo vás naopak zbytočne zdržať? Ako vidíte, Luna je naladená celkom filozoficky a pôjde tu o kariéru, sebarealizáciu a ďalšie vaše životné smerovanie. Je čas pozrieť sa na zúbok plánom do roku 2022!   

Po zdravotnej stránke nám Blíženci ovplyvňujú priedušky, pľúca, ramená a ruky. Tieto partie tela sa oplatí si viac šetriť a vyhýbať sa všetkému, čo je zaťažuje, vrátane operácií a lekárskych zákrokov. O decembrovom Splne si teda dajte pozor na prechladnutie a chrípkové ochorenia, a nepreťažujte ruky – či už v práci, pri športe alebo nosením ťažkých tašiek z predvianočných nákupov! Naopak, doprajte ramenám príjemnú relaxačnú masáž a pite teplý bylinkový čaj.  

Blížiaci sa Slnovrat a Nový rok

S posledným tohtoročným Úplnkom nám pomaly klope na dvere pani zima. Vlády sa chopí už za dva dni, 21. decembra 2021 v 17:00, kedy zároveň Slnko vstúpi do znamenia Kozorožca. Vtedy sa dni začínajú konečne predlžovať a prichádza čas nových začiatkov. Využite preto decembrový Spln k tomu, aby ste si ešte pred týmto veľkým dňom trochu “upratali” vo svojej duši a pozreli sa s odstupom na rok 2021. Je tiež vhodná doba pozrieť sa nielen do minulosti, ale aj do budúcnosti – napríklad veštbou z tarotových kariet. Vytiahnite si o Splnu jednu kartu na každý mesiac roka 2022! Prezradí vám, čo vás čaká a neminie!     

Do minulosti sa však už pozerajte len s odstupom a neriešte už konkrétne udalosti. Čo bolo, to bolo – dôležitejšie sú plány pre budúci rok. Z toho uplynulého si však môžete vziať cenné ponaučenie, inšpiráciu i nápady!