Astronomické leto – užite si najdlhší deň v roku

Astronomické leto nám začne už budúci týždeň, a to v utorok 21. júna presne o 11.14 h. Dni sa prestávajú predlžovať a noci skracovať. Svet pobeží pospiatky a bude teda v rovnakom chode ako Rak, do ktorého Slnko vstúpi.

Letný slnovrat nastáva najčastejšie 20. alebo 21. júna. Slnko pri svojom pohybe dosahuje voči Zemi svoju najsevernejšiu polohu. Môžeme sa tak tešiť na najdlhší deň a zároveň najkratšiu noc. Na nebi sa pri letnom slnovrate objavuje tzv. astronomický súmrak, ktorý spôsobuje, že sa v noci nikdy úplne nezotmie.

Zo spoločnosti k rodine

Obdobie Raka, kedy slnovrat nastáva, je v prírode vrcholom leta – niektoré rastliny ešte kvitnú, iné už prinášajú plody, zvieratá začínajú vyvádzať svoje mláďatá, dni sú dlhé a teplé rovnako ako doteraz. Hviezdy nám však prinášajú úplne nové vplyvy a naše pocity preto budú iné ako v predchádzajúcom mesiaci.

Počas vlády Blížencov ste si pravdepodobne užili hojnosť spoločenského života a nemali núdzu o nové zoznámenia. V Blížencoch nás baví flirtovať, diskutovať pri víne dlho do noci a spoznávať nových ľudí – skrátka zbližovať sa.

Letný slnovrat je možné v ezoterike prirovnať k dôležitému zlomu v ľudskom živote, ktorým je založenie rodiny. Rak je znamením domova, materstva, lásky, bezpečia a citov.

Poďakovanie za hojnosť

K letnému slnovratu, rovnako ako sviatku sv. Jána Krstiteľa – 24. júna – sa vzťahuje mnoho mýtov. V období, keď nastáva slnovrat, sa ľudia tradične obracali k Slnku a ďakovali mu za priazeň, vďaka sa mohli radovať z bohatej úrody. Nešlo však iba o úrodu, ale aj liečivú silu Slnka. Tá vrcholila práve v období medzi 21. a 22. júnom.