Aprílový spln v Škorpiónovi

V utorok, 27. apríla v 5:31 ráno, prichádza spln v znamení Škorpióna. A bude naozaj výnimočný, pretože sa jedná o takzvaný SUPERÚPLNOK, kedy bude Mesiac na oblohe najväčší v celom roku!   

Všimnete si rozdiel?

Ako SUPERÚPLNOK označujeme tie splny, keď sa Mesiac nachádza na svojej obežnej dráhe okolo Zeme v takzvanom perigeu – teda najbližšie k Zemi. Jeho obežná dráha totiž nie je presne kruhová, ale eliptická. Tento aprílový spln je tento rok prvý z dvoch, ktoré môžeme označiť ako superúplnky – druhý nastane na konci mája. Znamená to teda spln v čase, keď je Mesiac najbližšie k Zemi, a teda vyzerá na oblohe naoko väčší ako obvykle. Tento jav sa opakuje približne raz za štrnásť mesiacov, takže to nie je úplne každý rok!    

A o koľko bude vlastne aprílový superúplnok väčší od toho bežného? Rozdiel je približne asi 15% – je to veľa alebo málo? Pozorné a cvičené oko, a najmä kvalitný ďalekohľad, tento pomerne výrazný rozdiel určite spoznajú. Ale bežný pozorovateľ nemôže čakať nijako bombastické efekty. Áno, Mesiac bude na oblohe o kúsoček väčší, ale zas taký zázrak, ako na niektorých počítačom upravených fotkách, to predsa len nebude. Napriek tomu sa oplatí vyraziť za pozorovaním splnu, krásne efekty si užijete hlavne pri jeho večernom východe spoločne so západom Slnka.

Luna v Škorpiónovi a Slnko v Býkovi – spln v znamení erotiky! 

Kým Luna prechádza znamením Škorpióna, Slnko teraz nájdeme po celý mesiac v protiľahlom znamení Býka. Spln na sklonku apríla bude teda najsilnejšie pôsobiť práve na Škorpiónov a Býkov, a tiež na ľudí, ktorí v nich majú svoj ascendent alebo mesačné znamenie. V životoch každého z nás sa teraz však dostanú do popredia témy práve týchto dvoch znamení a ich protiklady. Býk prináša do centra našej pozornosti materiálny svet, zmyslové potešenie, pod jeho vplyvom oceňujeme všetko krásne a príjemné, a vieme tiež tvrdo pracovať na tom, aby sme si to vytvorili. Oproti tomu energia Škorpióna nás sťahuje do pomyselného podsvetia, do tajomného a hlbokého sveta citov, mystérií zrodenia, erotiky a smrti, skrátka na rozdiel od zemského Býka nás ťahá do nehmotného sveta.   

Spln je časom zábavy, a to hlavne teraz, v plnom rozkvete jari. Doprajte si odpočinkový program a urobte si večierok s priateľmi alebo romantické rande s vašou láskou. Sexualita bude pod vplyvom napätia medzi Býkom a Škorpiónom mimoriadne silná. Spája sa tu zmyslové potešenie erotických zážitkov a ich hlbší význam – prepojenie dvoch duší alebo tiež cesta k vzniku nového života na Zemi.   

Čo sa týka zdravia, Škorpión nám pôsobí na pohlavné orgány, ktoré sú pod jeho vplyvom v lunárnom kalendári zraniteľnejšie. Oplatí sa preto dávať si viac pozor na riziko infekcie a prechladnutia, ktoré môže byť spojené aj s problémami, čo sa týka močových ciest. To v praxi znamená nielen chrániť sa pred chladom a dodržiavať intímnu hygienu, ale opatrnosť je na mieste aj pri náhodných erotických známostiach. Asi by nebol pekný darček odniesť si z romániku na jednu noc nejaký infekčný suvenír!    

Úplnkové výzvy na oblohe

Okrem superúplnku nám na oblohe vzniká ešte ďalšia zaujímavá konštelácia, a na tú sa oplatí dať si trošku pozor. Jedná sa o kvadratúru hneď niekoľkých nebeských telies so Saturnom počas splnu. Kvadratúra je vždy poslom nejakého sťaženia podmienok a hroziacich komplikácií. Saturn vo Vodnárovi sa teraz stavia do tohto postavenia nielen s Lunou v Škorpiónovi, ale aj so Slnkom, Merkúrom, Venušou a Uránom – celá táto silná štvorica sa na oblohe stretáva a tvorí tzv. konjunkciu v znamení Býka. 

Saturn je planéta obmedzenia, zodpovednosti a povinností. V horoskopoch je to práve on, kto nám pristriháva krídla a pripomína nám, čo musíme, čo nesmieme a kadiaľ cesta nevedie. Štvorica nebeských telies v Býkovi nám prináša materiálne a finančné úspechy a vytrvalosť v práci, ale prísny Saturn nám môže priniesť skúšku tejto vytrvalosti v podobe nečakaných zmien alebo nápadov, z ktorých bude viac komplikácií ako úžitku. Týkať sa to bude najviac Býkov a všetkých, ktorí majú v tomto znamení ascendent.    

Ale dosť bolo myslenia na prácu – spln v Škorpiónovi je tu hlavne pre lásku a zábavu! Tak si ich užite naplno a vychutnajte si magický jarný večer pod svitom Luny!