Ako a čím sa veští budúcnosť?

Od pradávna sa ľudia zaoberajú veštením, ktoré má odhaliť budúcnosť. Predtým bola táto aktivita bežná a ľudia jej verili, dnes prevládajú skeptici. Ako ste na tom vy? Nechali by ste si vyložiť z kariet alebo osvetliť budúcnosť pomocou krištáľovej gule?

Veštenie je náročné a nemôže ho vykonávať každý. Veštec, osoba so schopnosťou predpovedať budúcnosť, vykladať sny a vyjavovať ľuďom božiu vôľu, sa drží praktík, ktorým sa hovorí mantiky. V staroveku bolo veštenie tradičné. V Babylonii a Etrurii sa čítalo napríklad zo zvieracej pečene. Gréci sa chodili poradiť do veštiarne, najslávnejšou kňažkou bola Sibyla. Z letu vtákov sa predpovedalo v starovekom Ríme. V stredoveku sa považovala táto činnosť za temnú a magickú, preto boli veštci a čarodejníci upaľovaní. Novovek je spojený s výkladom budúcnosti liatím olova, veštbou z krištáľovej gule, z hádzania kytice na svadbe alebo vrhania črievice.

Najslávnejšie veštiarne boli v Delfách, Dódóne a Olympii. Určite poznáte jedinca so zvláštnou schopnosťou, veštca, Teirésias, Jozef – Abrahámov syn, Pýtia, Sibyla, Nostradamus, Tycho de Brahe, Mopsos alebo Jolanda.

Spôsoby veštenia

Iste ste počuli o vešteniu z kariet, krištáľové gule, kávové usadeniny, čítanie z ruky, z kvetín a zapálené sviečky. Existujú však metódy, ktoré berú dych.

Aeromantia je založená na základe prebiehajúcich meteorologických javov, preto pracuje s úkazmi na oblohe, a dokonca predpovedá aj pomocou smeru vetra. Predtým jej verili, pretože mali strach z hromu a blesku. Pri pohľade na oblaky možno uvidieť prapodivné tvary, ktoré často pripomínajú skutočné veci.

Antropomantia si zakladá na veštení pomocou ľudských vnútorností, najmä čriev. Toto staré umenie je spojené so skúmaním vnútorností zabitých chlapcov a tiež obetných zvierat. Podľa nich sa hádala budúcnosť. Môžeme spomenúť aj čítanie z krvi.

Ceromantia predpovedá budúcnosť z vosku odkvapkaného do vody. V tomto prípade je dôležité mať dobrú intuíciu a predstavivosť. Rozohriaty vosk sa vlieva do vody a nato vytvára rozličné obrazce.

Kapnomatia predpovedá z dymu. V tomto ohľade je nutné sledovať smer dymu, či stúpa kolmo nahor alebo smeruje na nejakú stranu. V dyme možno vraj vidieť rôzne postavy, z ktorých môžeme vyvodiť proroctvo.

Selenomantia sa zaoberá predvídaním prostredníctvom mesačných fáz. Škótska viera poukazuje na to, že by sa mali svadby odohrávať iba za pribúdajúceho mesiaca, inak šťastie nevydrží.

Teframantia je veštenie z popola. Do prievanu dáme popol a napíšeme doň meno toho, kto sa pýta a otázku. Prenikajúci vzduch popol rozfúka, z obrazcov a spojených písmen sa dá vydedukovať, čo nás čaká.

Budúcnosť sa veští z akéhokoľvek, dokonca aj z atmosférických podmienok, správania mačiek, pálenia listov a konárov, lebky osla či kozy, zvuku pálených olivových ratolestí, vzhľadu a správania hmyzu, okvetných lístkov ruže, hádzania soli do ohňa, čiar na rukách, odrazu plameňa sviečky, padajúcich meteoritov, vyvolávanie duchov zomrelých a tiež podľa básní alebo snov.

3 tradičné praktiky

Vyskúšajte si doma niektorý z tradičných a jednoduchých spôsobov veštby. Po domácky vyrobené kyvadlá sa podržia v ruke nad doskou stola. Potom je nutný hlboký nádych a otázka. S kyvadlom si ujasníte odpovede pohnutím doprava, doľava a podobne. Veštenie z kníh je časté, stačí zavrieť oči a náhodne vybrať knihu. Ďalej ju poslepiačky otvoriť na nejakej stránke. Nato si stačí prečítať, čo sa na stránke píše. Malé deti poznajú predpoveď z margaréty. Stačí položiť otázku a otrhať kvietky, áno, alebo nie. Posledný odtrhnutý kvietok prezradí odpoveď.