1. MÁJ, ten lásky čas

A máme tu máj – čas lásky! Čím to je, že sa tento mesiac nielen u nás, ale aj v ďalších krajinách spája s milostnými radovánkami? Viete, čo pôvodne znamenalo stavanie májky? A prečo sa o májových svadbách hovorí, že sú nešťastné? Je to pravda alebo len povera? To všetko sa dozviete, ak budete čítať ďalej!

Májové slávnosti plodnosti


Pre odpoveď, prečo sa práve máj dočkal titulu “mesiac lásky”, nemusíme chodiť ďaleko. Slávnosti plodnosti nachádzame v tomto období už v starých pohanských zvykoch a môže za to príroda – zákony mágie hovoria, že všetko so všetkým súvisí, a tak aj udalosti v ľudských životoch do veľkej miery kopírujú dianie v prírodnom svete! V máji je väčšina rastlín v plnom kvete, vtáky si hľadajú partnerov a stavajú si hniezda, zvieratá vyvádzajú mláďatá.

Tieto prírodné sily sa odrážajú aj vo zvyku stavania májky, ktorý nie je rýdzo slovenský, ako by sa možno mohlo zdať, ale nájdeme ho aj inde v Európe – napríklad v Anglicku, Česku alebo i vo Švédsku. Zvyky, ktoré sa s májkami spájajú, však bývajú rôzne. U nás i v Českej republike stavajú chlapci májku pod oknami milovaného dievčaťa, a potom ju na konci mája spoločne s veselosťou rúbali. V iných krajinách je zas zvykom, že celá dedina tancuje okolo májky zvláštne tradičné tance. Pôvodná symbolika májky je rýdzo sexuálna, ide o falusový tvar, teda mužský symbol. Ozdobné a farebné stuhy sú potom prastarým symbolom života a radosti!… a čo svadba?

Môže nás prekvapiť, že májové svadby sú tradične považované za nešťastné. Niekedy sa hovorí “Svadba v máji, nevesta na máry” a ešte aj dnes sa mnoho zamilovaných párov snaží tomuto obdobiu vyhýbať, čo potvrdzujú aj štatistiky. Korene tejto povery môžeme hľadať v dvoch veciach. Prvým je paradoxne práve májová vášnivosť, ktorá môže viesť k neverám alebo naopak k tomu, že vstúpime do manželstva rýchlo a neuvážene. Druhý dôvod potom súvisí so spomínanou mŕtvou nevestou, ale v dnešnej dobe už našťastie nemá zmysel! Pri májovej svadbe sa totiž dieťa, počaté o svadobnej noci, narodí vo februári. To býval kedysi obávaný mesiac hladu, kedy minuloročná úroda už dochádzala, ale zima bola ešte krutá a veľa ľudí umieralo. A to všetko mohlo byť pre prvorodičku i jej bábätko veľmi nebezpečné!

Májových svadieb sa teda už nemusíme toľko obávať, aj keď poverčivejšie páry predsa asi len zvolia iný dátum. Ale nech už uvažujete o svadbe alebo nie, určite sa vám bude v láske hodiť znalosť reči kvetov, ktorých je práve v tejto dobe všade okolo nás veľa! Iste viete, že červená ruža znamená vyznanie lásky – čo však iné kvety a farby? Pozornosť zbystrite, ak vám váš miláčik daruje žltý kvet, napríklad narcis alebo tulipán – podľa tradície totiž žltá farba znamená žiarlivosť, aj keď sa samozrejme môže stať, že túto farbu váš partner vybral len náhodou! Biela je symbolom čistoty vzťahu a ružová zas nežného obdivu. No a nádherným jarným vyznaním romantickej lásky je napríklad kytička voňavých konvaliniek, margarét alebo fialiek!